Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Zwyczaje, obrzędy i tradycje Wielkanocne - szkolenie i konkurs

W dniu 19.03.2018 r. w Pałacu w Łosiowie odbyło się szkolenie z zakresu kultywowania zwyczajów            i tradycji wielkanocnych ph. „Zwyczaje, obrzędy, tradycje Świąt Wielkiej Nocy na Kresach i Śląsku”

Czterogodzinny wykład dla łącznej grupy 30 osób poprowadził ks. Grzegorz Kopij.  Miało na celu przybliżenie informacji na temat najstarszego i najważniejszego święta w religii chrześcijańskiej. Ten radosny czas obfituje w wiele zwyczajów, które powinny być kultywowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na potrzeby omawianych zagadnień opracowana została broszura, która została rozdana wszystkim uczestnikom spotkania. Podczas szkolenia zapewniono poczęstunek oraz serwis kawowy

 

Z pośród uczestników szkolenia na podstawie wcześniejszych zgłoszeń wyłoniono również uczestników konkursu wielkanocnego ph. „Tradycyjna baba wielkanocna”, który miał miejsce w miedzy czasie trwania szkolenia. Do konkursu przystąpiło 10 przepysznych Bab Wielkanocnych. Komisja konkursowa po degustacji wszystkich wypieków wyłoniła listę zwycięzców oraz nagrodziła wszystkich uczestników statuetkami:

 

I miejsce: Maria Pikul - „ Wielkanocna babka drożdżowa ‘’

II miejsce: Iwona Hajt - „ Babka Janci ‘’

III miejsce: Janina Gancarz - „ Babka szampańska ‘’

Wyróżnienie: Danuta Tymków „ Babka wielkanocna ze szpinakiem i cytryną’’

 

Zadanie zrealizowane przez Opolskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Teraz Wieś. Materiał współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach zadania pn.: Cykl szkoleń z zakresu krzewienia kultury i historii naszego regionu „NASZA MAŁA OJCZYZNA” , Projektu Grantowego pn.: „Organizacja działań przybliżających mieszkańcom dziedzictwo historyczne i kulturowe” realizowanego przez Stowarzyszenie „Brzesko-Oławska Wieś Historyczna”,  poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”   Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Galeria zdjęć 


Galeria