Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

„Ziołowy Zakątek” i nie tylko…

Wśród malowniczych pól i lasów Podlasia, z dala od miejskiego zgiełku i zanieczyszczeń, zlokalizowany jest „Ziołowy Zakątek”. To sielskie miejsce, które tchnie spokojem, czas wydaje się tutaj zwalniać i toczy się leniwym tempem, zgodnym z naturą i cyklami pór roku.

Właśnie w tym wyjątkowym miejscu w dniach 22-24 lipca 2019 r. odbyło się szkolenie na temat ekologicznej uprawy i przetwórstwa ziół organizowane przez CDR w Brwinowie.

Pierwszego dnia właściciel „Ziołowego Zakątka”, pan Mirosław Angielczyk przedstawił uczestnikom historię swojej firmy, a dzięki wycieczce do Podlaskiego Ogrodu Botanicznego  wprowadził  w świat ziół. Ogród ten jest dumą właściciela, gdyż zgromadzono w nim praktycznie kolekcję całej flory z terenu Polski. Mieliśmy okazję poznać chronione rośliny i dziko rosnące gatunki jadalne, jak również rośliny barwierskie, trujące czy przyprawowe. Następnie odbyły się wykłady prowadzone przez pana dr Roberta Księżopolskiego, które były podzielone na kilka bloków tematycznych:

- Rośliny zielarskie źródłem zdrowia.

- Wprowadzenie do medycyny ludowej- natura i kultura.

- Tradycje ziołolecznictwa ludowego.

- Postacie i rodzaje leków oraz preparatów ziołowych: napary, odwary, nalewki, maści. Domowa apteczka ziołowa

- Substancje lecznicze w wybranych roślinach, czyli czego uczy nas farmakognozja. Przykłady zastosowań roślin w kosmetologii

- Substancje roślinne w diecie. Rola ziół w zachowaniu zdrowia.

Każdy wykład był prawdziwą „kopalnią wiedzy” na temat ziół, a ciekawostki opowiadane przez prelegenta sprawiały, że były bardzo interesujące i przykuwające uwagę.

Drugi dzień szkolenia obejmował m.in. zwiedzanie firmy „Dary Natury”, która specjalizuje się w wytwarzaniu ekologicznych: przypraw, olei, herbatek, mieszanek ziołowych używanych w kosmetologii. Uczestnicy szkolenia mogli na własne oczy obserwować poszczególne etapy powstawania produktów. Można je zakupić w dwóch stacjonarnych sklepach na terenie „Ziołowego Zakątka”, a także w sklepie internetowym oraz w wyspecjalizowanych punktach sprzedaży na obszarze całego kraju. Pan Mirosław pokazał także uczestnikom szkolenia działające na terenie „Zakątka” linie technologiczną olejarni, a także nowo wybudowane budynki: suszarni ziół oraz laboratorium. 

Trzeciego dnia miał miejsce wykład pani profesor Agnieszki Najdy, dotyczące technologii produkcji wybranych roślin zielarskich i przyprawowych na przykładzie: lawendy i lubczyku lekarskiego. Kolejny wykład prelegentki był poświęcony czynnikom zmienności zawartości substancji czynnych w roślinach zielarskich, terminu zbioru surowców, utrwalania i przechowalnictwa oraz ich konserwacji .

Szkolenie było wyjątkowe, nie tylko przez pełne uroku miejsce, gdzie się odbywało, ale głównie przez osobę właściciela oraz wykładowców. W bardzo interesujący sposób przedstawiali bowiem zagadnienia dotyczące ziół i na każde pytanie potrafili odpowiedzieć w wyczerpujący sposób. Dzięki temu jego uczestnicy zdobędą ogromną wiedzę, która zaprocentuje w przyszłości.

 

Opracowanie i zdjęcia:

Joanna Podgórska-Wiercińska  PZDR Olesno

Anna Borkowska  ROW Łosiów


Galeria