Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

”Zbiór ziół ze stanu naturalnego”

W dn. 27 – 28 sierpnia 2018 r. w Korycinach w ZIOŁOWYM ZAKĄTKU odbyło się szkolenie zorganizowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie nt. ”Zbiór ziół ze stanu naturalnego”

Celem szkolenia było zapoznanie uczestników  z podstawowymi zasadami  zbioru ziół ze stanu naturalnego.

Szkolenie prowadził – dr Mirosław Angielczyk ,założyciel Podlaskiego Ogrodu Botanicznego w Korycinach, pasjonat i znawca ziół, założyciel ekologicznej firmy zielarskiej DARY NATURY i zagrody agroturystycznej „Zielony Zakątek”

Podstawą zbioru ziół jest wiedza na temat właściwości  zbieranych roślin i zastosowań poszczególnych ich części. Dzięki niej zbieracz zyskuje pewność iż zebrana przez niego roślina będzie odpowiednim surowcem do dalszego przetwarzania. Ową wiedzę zyskać można choćby na wykładach prowadzonych przez doktorów nauk ogrodniczych. Jeden z nich prowadził dla nas dr Mirosław Angielczyk z "Ziołowego Zakątka". W trakcie trwania wykładu zaprezentował susz z poszczególnych ziół i opowiedział, które próbki są właściwie zebrane, do czego służą i na co zwrócić uwagę przy zbiorze.

Na terenie gospodarstwa odbyły się także warsztaty terenowe na których miałyśmy okazję przyjrzeć się zbiorom roślin oraz kwiatostanów zielnych.