Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

XIII Konkurs na Babę i Palmę Gminy Skarbimierz rozstrzygnięty.

W Łukowicach Brzeskich w chłodną sobotę, 13 kwietnia było gwarnie i wesoło. Około 500 osób przybyło do tamtejszej hali sportowej by podziwiać wygląd świątecznych stołów, wspaniałych tradycyjnych palm wielkanocnych i upajać się zapachem i smakiem tradycyjnych bab wielkanocnych i innych świątecznych potraw.  Konkursowi towarzyszyły występy artystyczne w wykonaniu dzieci z Przedszkola „Poziomka” ze Skarbimierza Osiedle, młodzieży z zespołów artystycznych Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Opole” z MDK w Opolu. Występy bardzo się wszystkim podobały a smakowaniu świątecznych potraw towarzyszyły wspólne rodaków rozmowy.

XIII Konkurs na Babę i Palmę Wielkanocną Gminy Skarbimierz odwiedziła delegacja z Gminy Limanowa, która przybyła do nas w ramach realizacji projektu „Ocalić od Zapomnienia” i wcześniej w Lipkach wójtowie obu gmin Andrzej Pulit i Jan Skrzekut podpisali ramowe porozumienie o współpracy pomiędzy gminami. W czasie Konkursu wójtowie obu gmin poinformowali o tym uczestników imprezy.

W części konkursowej wzięło udział 8 reprezentacji a jury z p. Elżbietą Oficjalską – kierownika Działu Kultury Materialnej i Folkloru Muzeum Wsi Opolskiej na czele zdecydowało przyznać:

  1. miejsce – Klubowi Seniora – Skarbimierz – Osiedle
  2. miejsce – Sołectwu Żłobizna
  3. miejsce – Sołectwu Bierzów

Wyróżnienie specjalne: Sołectwu Małujowice

Wyróżnienie : Sołectwu Brzezina

                          Sołectwu Zielęcice

                          Sołectwu Łukowice Brzeskie

                          Sołectwu Lipki

Specjalna Nagrodę Społecznego Jury przyznano gospodarzom Sołectwu Łukowice Brzeskie.

Specjalne wyróżnienie za piękna palmę i dziecięce prace plastyczne przyznano Niepublicznemu Przedszkolu „Poziomka” oraz za palmę Oddziałowi Przedszkolnemu w Łukowicach Brzeskich.

Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody pieniężne oraz bony pieniężne. Dzieci otrzymały słodycze zestawy gier i książki. Nagrody wręczał wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit  i przybyły na Konkurs  wraz z delegacją  Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut oraz w imieniu Marszałka  Województwa Opolskiego Jacek Niesłuchowski a także przedstawiciele naszych partnerów.

Organizatorem tradycyjnej już imprezy w Łukowicach Brzeskich  była GBP Skarbimierz i Rada Sołecka w Łukowicach Brzeskich. Patronat honorowy Konkursu nadali Andrzej Buła Marszałek Województwa Opolskiego oraz Andrzej Pulit Wójt Gminy Skarbimierz.

Głównym Sponsorem XIII Konkursu na Babę i Palmę Wielkanocną Gminy Skarbimierz był Operator Gazociągów Przesyłowych – „Gaz - System”. Pozostali partnerzy Konkursu: Nadleśnictwo Brzeg, ZGO Gać, Bank Spółdzielczy w Brzegu, Bank Spółdzielczy Grodków- Łosiów, Firmie „Oświecony”,  Muzeum Wsi Opolskiej oraz OODR Łosiów. Partnerzy medialni: Telewizja Polska Opole, Telewizja Skarbimierz, Radio Park, Radio Doxa, Radio Rodzina, Gość Niedzielny Wrocław, Gazeta Brzeska, Tygodnik Niedziela.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim parterom naszego Konkursu. Specjalnie dziękujemy Sponsorowi Głównemu-  Operatorowi Gazociągów Przesyłowych Gaz – System, który aktualnie na terenie Gminy Skarbimierz realizuje budowa gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Zdzieszowice – Wrocław.

Osobiście dziękuję wszystkim pracownikom GBP Skarbimierz, którzy włożyli dużo pracy i serca przed i czasie Konkursu oraz gospodarzom: Sołtysowi Adamowi Majdaniukowi i Radzie Sołeckiej Łukowic Brzeskich, którzy tradycyjnie pięknie przygotowali miejsce imprezy i uczynili wszystko aby uczestnicy Konkursu i przybyli goście  goście czuli się jak najlepiej.

Wszystkim życzymy radosnych Świat Wielkanocnych.

                                                                                   Andrzej Sowa


Galeria