Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Wiosna Kwiatów

      W dniach 10-11 maja 2014 roku podczas corocznej edycji Międzynarodowych Targów Ogrodniczych „Wiosna Kwiatów” przeprowadzony został festyn plenerowy mający na celu promocję mięsa drobiowego jego aspektów odżywczych, dietetycznych, a także bardzo ważnych dla konsumenta walorów smakowych. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia była Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj przy współudziale z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. W sobotę promocja mięsa drobiowego rozpoczęła się od konferencji nt. „Jakość mięsa drobiowego, a zadowolenie konsumenta”, podczas której omówione zostały przez wykwalifikowanych wykładowców następujące tematy:

• „Stan i perspektywy rozwoju i produkcji mięsa drobiowego w Polsce” - dr inż. Małgorzata Korzeniowska, Katedra Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

• „Problemu stosowania antybiotykoterapii w hodowli drobiu” - lek. wet. Bogusław Krasowski, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Opolu.

• „Rolę mięsa drobiowego w zdrowej diecie”- dr hab. n. med. Zbigniew Ciemieniewski Instytutu Dietetyki Państwowej, Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

     Po zakończeniu konferencji wszyscy goście zaproszeni zostali na przygotowany dla nich poczęstunek. W specjalnie przygotowanych namiotach zwiedzający, którzy tłumnie przybyli na targi mogli uczestniczyć w zorganizowanych dla nich atrakcjach, którymi były: cztery stoiska degustacyjno-informacyjne, na których rozdawane były potrawy z kurczaka, gadżety promocyjne oraz broszurki z przepisami kurczaka w różnych odsłonach. Dla wszystkich zainteresowanych zorganizowane zostały darmowe konsultacje z dietetykami. Pierwsze wejście konsultacji odbyło się już o godzinie 14:00, poprowadziła je Pani Urszula Nowainska mgr pielęgniarstwa, pracownik Oddziału „ MegaMed” Sp. z o.o. – zakład Usług Profilaktyczno- Leczniczych megavita z siedzibą w Czarnowąsach. Drugie wejście rozpoczęło się wraz z wybiciem godziny 16:00, namiot był wypełniony po brzegi, a wykład poprowadził Damian Dyminczuk- Dietetyk z Centrum Żywienia i Promocji Zdrowia z Brzegu. Podczas dwóch bloków wykładowych odbyły się quizy oraz dyskusje publiczności ze specjalistami, w trakcie których można było zdegustować dietetyczne potrawy z kurczaka oraz otrzymać przybory kuchenne, broszurki z przepisami dań z kurczaka, a także inne gadżety promocyjne tj. smycze, breloki, długopisy i notesiki.

    Nie zapomnieliśmy także o naszych najmłodszych, to specjalnie dla nich tuż przy chodniku niedaleko głównej sceny został rozstawiony niebieski namiot z „ekipą kurczakową” firmy Impresariat B.art Bernard Kowol z Kuźni Raciborskiej. Wszystkie dzieci całkowicie za darmo mogły uczestniczyć w dwudniowych warsztatach plastyczno-kulinarnych, a obejmowały one następujące zajęcia : malowanie twarzy, przygotowywanie surówek w całkowicie bezpieczny dla dzieci sposób, robienie prac rysunkowych i „kurlaczków” z modeliny, robienie „kurczakowych czapeczek” z żółtej tektury oraz modelowanie balonów. Do zabawy serdecznie zapraszał ogromny, żółty kurczak z którym można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz zatańczyć w rytm ulubionych dziecięcych piosenek. W niedzielę ruszyliśmy już od godziny 10:00, gdzie stoiska degustacyjno-promocyjne były w gotowości, a panie z działu Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki starały się, aby każdy zainteresowany zdegustował potrawy z kurczaka oraz otrzymał materiały promocyjne.

    O godzinie 11:00 równocześnie rozpoczęły się dwa konkursy kulinarne pierwszy z nich ph. „ Kurczak w domu i szkole nie tylko w rosole” do konkursu przystąpiło 23 potrawy w podziale na dwie kategorie: śniadaniową i obiadową. Komisja konkursowa powołana przez Prezesa Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i producentów Jaj oraz Dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego składała się z następujących osobistości: Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny z Warszawy, Leokadia Świderska Trebel- Polska Izba Produktu Tradycyjnego oddział w Opolu , Krystyna Sieradzka – Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Stanisław Olszewski- Vice Przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj. Jury oceniało przygotowane potrawy pod względem walorów smakowych, estetyki podania, pracochłonności, a także oryginalności w przygotowaniu. Całość konkursu, degustowanie przez jury przygotowanych potraw można było obejrzeć na ekranie ledowym, gdzie odbywała się transmisja na żywo. Komisja konkursowa na czele z Tomaszem Jakubiakiem, który przyjechał do naszych uczestników, aż z Warszawy miała nie lada wyzwanie. Wszystkie potrawy były przepięknie podane, a co najważniejsze cieszyły nie tylko oczy ale również zadawalały kubki smakowe. Po długich obradach jury przyznało następujące miejsca:

W kategorii I : „Fantazja z kurczaka na śniadanie w szkole i pracy”:

I miejsce otrzymał Andrzej Szpulak za” Roladkę z wędzonym kurczakiem”.

II miejsce otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich Kamienica za „Roladę serowo-szpinakową z piersią z kurczaka”.

III miejsce otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Dzierżysławiu za „Zdrową roladke dla wnuczka i dziadka”.

Pozostali otrzymali dyplomy za udział w konkursie: KGW w Łosiowie, F.H.U. Krokiecik – Bogusława Derewlany, Gospodarstwo Agroturystyczne Ryszard i Janina Hołówka, Gospodarstwo Agroturystyczne – Agnieszka Majder, Stowarzyszenie Wsi Przylesie, Stowarzyszenie Miłośników Sułkowa, KGW w Pomorzowicach, Gospodarstwo Agroturystyczne „Stary Młyn”, Gospodarstwo Agroturystyczne- Agata Grobelna.

W kategorii II: „Kurczak w roli głównej- propozycja obiadowa”:

I miejsce otrzymało Gospodarstwo Agroturystyczne Krystyna Henzel za „Pierś z kurczaka w sosie ziołowo-serowym”.

II miejsce otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Skrzypcu za „Roladki Drobiowe ze szparagami”.

III miejsce otrzymała Restauracja AB z Lewina Brzeskiego za „ Zawijas drobiowy z zieloną niespodzianką w środku na sosie borowikowym”.

Pozostali otrzymali dyplomy za udział w konkursie: Opolskie Stowarzyszenie Integracji Lokalnej – Danuta Pyrda, F.H.U. Katering Krokiecik – Bożena Glattki, KGW w Zawiszycach, Związek śląskich Kobiet Wiejskich w Dolnej, Opolskie Stowarzyszenie integracji Lokalnej – Dorota Majder.

    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali fantastyczne nagrody oraz książki kucharskie „Księga Szefów Kuchni” z osobistą dedykacją Tomasza Jakubiaka. Pierwsze trzy miejsca otrzymały roboty wieloczynnościowe oraz mikrofalówki, natomiast pozostali otrzymali nagrody pocieszenia w postaci: zestawów garnków, szatkownic, mikserów oraz kombiwarów. Nagrody wraz z książkami kucharskimi zostały sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Drugi konkurs ph. „Opolska rybka”, był współorganizowany przez Agencja Rynku Rolnego oraz Lokalną Grupę Rybacką Opolszczyzna. Komisja konkursowa powołana przez dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie składała się z: Tomasza Jakubiaka jako przewodniczącego jury, Michaliny Sobeckiej z LGR Opolszczyzna oraz Marty Kwaczek z Agencji Rynku Rolnego Oddz. w Opolu. W konkursie oceniano 9 potraw przygotowanych przez restauracje, Koła Gospodyń Wiejskich, Gospodarstwa Agroturystyczne, a także osób zgłoszonych przez LGR Opolszczyzna. Jury oceniało podane potrawy przede wszystkim pod względem smakowym, ale również zwracali uwagę na postać w jakiej została ona podana. Komisja konkursowa w oparciu o arkusze ocen jednogłośnie wyłoniła laureatów.

I miejsce otrzymało Gospodarstwo Agroturystyczne Danuta i Marta Gryl za „Amurowe kulki w sosie borowikowym”.

II miejsce otrzymała Mariola Sobecka z LGR Opolszczyzna za „Pasztet z ryb słodkowodnych”.

III miejsce otrzymało KGW Radostynia za „Sandacza w Ananasie”.

Pozostali otrzymali dyplomy za udział: Gospodarstwo Agroturystyczne Dorota Majder, Gospodarstwo Agroturystyczne Ryszard i Janina Hołówka, Stowarzyszenie Wsi Przylesie, KGW w Zawiszycach, Gospodarstwo Agroturystyczne „Stary Młyn” oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Skrzypcu. Pierwsze trzy miejsca otrzymały nagrody ufundowane przez Agencję Rynku Rolnego, natomiast nagrody za udział ufundowała Lokalna Grupa Rybacka Opolszczyzna.

         Tomasz Jakubiak jest kucharzem i dziennikarzem kulinarnym. Wcześniej był szefem kuchni w wielu znanych warszawskich i zielonogórskich restauracjach. Od wielu lat związany jest z telewizją śniadaniową „Dzień Dobry TVN”, „Pytanie na śniadanie”, w której promuje proste i zdrowe potrawy. Od 2011 roku jest gospodarzem popularnego programu „Jakubiak Lokalnie” w telewizji kuchnia +. Program ten doczekał się już trzeciej serii odcinków, Tomek przekonuje w nim do korzystania z rodzimych, sezonowych produktów, a także odwiedza polskich rolników i hodowców. Ku zaskoczeniu wszystkich uczestników konkursu oraz zgromadzonej publiczności Tomasz Jakubiak nie poprzestał tylko na pełnieniu funkcji przewodniczącego jury, a mianowicie został zaproszony również do przeprowadzenia dwóch fenomenalnych pokazów kulinarnych. Pierwszy z nich rozpoczął się już o godzinie 13:00 na oczach widowni Tomek ugotował rozgrzewający rosół na kurze zielononóżce z dodatkiem świeżych pomidorów oraz pierożków z nadzieniem z mięsa drobiowego. Drugi pokaz odbył się o godzinie 15:00 i nawet chwilowy deszcz nie pokrzyżował naszemu kucharzowi planów w przygotowaniu roladek z kurczaka w sosie cytrynowo koperkowym z dodatkiem szpinaku na bazie sera pleśniowego. Wszystkie potrawy zostały na gorąco wydane dla zmarzniętej lecz wytrwałej publiczności. Tomek nie tylko gotował, ale równocześnie relacjonował swoje poczynania, a także udzielał cennych wskazówek dotyczących kuchennych trików oraz opowiadał o specyfice zdrowego żywienia. Dla tych którzy nie zmieścili się do namiotu, bądź zabrakło już dla nich krzesełek mogli przyglądać się kulinarnym poczynaniom kucharza na ekranie ledowym, który transmitował na żywo przebieg całego zdarzenia. Festyn plenerowy miał na celu prezentacje i realizację działań informacyjnych, edukacyjnych, promocyjnych skierowanych do mieszkańców terenu Opolszczyzny oraz województw ościennych. Wszystkie przedsięwzięcia organizowane z soboty na niedzielę mówiły o formach prawidłowego odżywiania, a co za tym idzie sięgania po produkty dietetyczne. Popularyzację polskiego produktu oraz zdobycie nowych umiejętności kulinarnych. Przedstawienie właściwości odżywczych oraz promocję mięsa drobiowego jako głównego składnika w codziennej zbilansowanej diecie.

Opracowanie:

Ewa Klekot

Specjalista ds. WGDiA

OODR w Łosiowie

 

Galeria zdjęć


Galeria