Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Warsztaty kulinarne Głubczyce

W dniu 16.04.2019 r.  Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj przy współpracy z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie kontynuując projekt pn.  „Kurczak w domu i szkole nie tylko w rosole” zorganizowali  warsztaty kulinarne  nawiązujące tematyka do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Tym razem do udziału w projekcie zaangażowaliśmy  młodzież oraz kadrę pedagogiczną z Zespółu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach.

Zajęcia praktyczno- warsztatowe poprowadził Kamil Klekowski, doświadczony szkoleniowiec w branży gastronomicznej, który podczas krótkiej prelekcji i pokazu wyjaśnił zasady rozbioru kurczaka na poszczególne części oraz zaprezentował swoją propozycję przygotowania nietuzinkowych dań. Młodzież miała do wykorzystania bardzo dużą ilość składników, ale tematem przewodnim była wybrana część kurczaka z dodatkiem jaja i chrzanu.

       Młodzież z Głubczyckiej szkoły stanęła na wysokości zadania, przygotowane potrawy były bardzo smaczne i wykonane naprawdę na wysokim poziomie o czym można było się przekonać podczas degustacji. Wszyscy uczestnicy warsztatów jak i  szkoła otrzymali nagrody rzeczowe oraz materiały promocyjno-informacyjne sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

 

GALERIA


Galeria