Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Tajemnice tradycyjnych ogrodów

 

Czy wiecie, że: w leczeniu alkoholizmu pomocne mogą okazać się zioła, które po wymieszaniu z alkoholem potrafią skutecznie obrzydzić jego smak. Aby tak się stało, warto zastosować zwłaszcza ziele o nazwie kopytnik pospolity.

Czy wiecie ,że: dziurawiec najczęściej podawany jest w formie naparu, który stosowany jest w przypadku wystąpienia kamicy moczowej, schorzeń dróg żółciowych oraz żołądka, a także przy stanach depresyjnych i nadmiernego zdenerwowania. Dziurawiec można także stosować zewnętrznie, w postaci wyciągów bądź odwarów, które przyśpieszają gojenie ran, oparzeń czy innych uszkodzeń skóry.


Czy wiecie, że: szałwia lekarska jest stosowana przez kobiety karmiące piersią, które mają problem ze zbyt dużą ilością pokarmu, pomaga też regulować obfite miesiączki i zmniejsza towarzyszący im ból, oraz łagodzi niektóre objawy towarzyszące menopauzie. Herbatka szałwiowa ułatwia trawienie, leczy niestrawność oraz wzdęcia, a także obniża poziom cukru we krwi. Szałwia działa również antyseptycznie i grzybobójczo.

Czy wiecie, że: śnieżyczka przebiśnieg zawiera w swojej cebuli galantaminę stosowaną w lecznictwie przy następstwach paraliżu dziecięcego, zaniku napięcia mięśni gładkich, miastenii i przy zatruciu kurarą

 Tego wszystkiego mogliśmy się dowiedzieć na szkoleniu dla kobiet zorganizowanym w przeddzień ŚWIĘTA KOBIET tj. 07.03.2017r.przez Łubniański Ośrodek Kultury wraz ze specjalistką Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Opolu Krystyną Czech. Szkolenie p.h. „Żywe ogrody - dobrodziejstwo dzikich roślin jadalnych i ziół w kuchni tradycyjnej” przeprowadziła pani Grażyna Rącka ogrodnik z wykształcenia i zamiłowania. Wykładowczyni przedstawiła rośliny, które od bardzo dawna używane były w kuchni tradycyjnej i ziołolecznictwie. Pokazała również jak powinien wyglądać wiejski tradycyjny ogród i jakie w nim posadzić rośliny. Szkolenie podzielono na trzy etapy, a w przerwach pomiędzy etapami Ośrodek Kultury przygotował część artystyczną w pieśni i słowie nawiązującą do kwiatów i ogrodów. Piosenki wspaniale wykonała Ola Warzyc z Łubnian. Ośrodek Kultury również przygotował mały poczęstunek dla uczestników szkolenia. Po zakończeniu szkolenia Panie i Panowie bardzo dziękowali za mile spędzony czas i fachowo przeprowadzone szkolenie.

Opracowanie: 
Krystyna Czech
PZDR Opole


Galeria