Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu Agro- Eko-Turystycznego „Zielone Lato 2018” podczas uroczystej konferencji

21 listopada 2018 roku w Pałacu w Łosiowie odbyła się  konferencja podsumowująca konkurs Agro -Eko-Turystyczny „Zielone Lato 2018”, której głównym tematem było uroczyste nagrodzenie wszystkich laureatów konkursu.  Adresatami zadania były osoby  zajmujące się agroturystyką, hotelarstwem i gastronomią                na terenach miejsko - wiejskich w województwie opolskim. Konferencja rozpoczęła się od zaprezentowania wszystkich gospodarstw i obiektów. Oferty wypoczynku w gospodarstwach czy też obiektach hotelarsko -  gastronomicznych głównie adresowane są do turystów indywidualnych, rodzin lub małych grup turystycznych wychodzące na przeciw nowym potrzebom w zakresie wypoczynku. Zdecydowana większość potencjalnych nabywców usług turystycznych oczekuje szerokiego pakietu propozycji aktywnego wypoczynku w obrębie danej wsi, gminy czy regionu.

Tegoroczna edycja konkursu odbywała się w podziale na dwie kategorie:

  • najlepsze gospodarstwo rolne w regionie, w którym dodatkowym źródłem dochodu są usługi agroturystyczne,
  • najlepszy obiekt świadczący usługi turystyczne oraz promujący produkt tradycyjny na terenie miejsko-wiejskim.

Do konkursu przystąpiło 10 gospodarstw agroturystycznych oraz 7 obiektów hotelarsko -  gastronomicznych zgłoszonych z terenu całego województwa opolskiego. Zadanie to ma na celu odkrywanie i promowanie najlepszych obiektów turystyki wiejskiej, które na dzień dzisiejszy posiadają bardzo wysokie standardy        oraz coraz lepsze oferty wzbogacone o różnorodne atrakcje. Komisja konkursowa powołana przez Jarosława Nosala - Dyrektora OODR w Łosiowie, w następującym składzie: Renata Wojas, Ewa Klekot, Jadwiga Sadlej  od początku września odwiedzała i przeprowadzała lustracje gospodarstw i obiektów turystyki wiejskiej , które zostały zgłoszone do konkursu. Podczas oceniania komisja kierowała się następującymi kryteriami: urządzenie i funkcjonowanie gospodarstwa/obiektu, jakość świadczonych usług, ekologiczny system oddziaływań; środowisko – człowiek, standard gospodarstwa/obiektu, zdrowa żywność, inwestycje    w gospodarstwie/obiekcie związane bezpośrednio z prowadzoną działalnością,  konkurencyjność ceny, szczególne atrakcje związane z gospodarstwem/obiektem i okolicą, aktywność w propagowaniu własnej oferty,  znajomość języków obcych , promocja produktu tradycyjnego.

W związku z powyższym komisja konkursowa po przeprowadzeniu ostatecznego posiedzenia, w oparciu          o arkusze ocen przyznała następujące miejsca:

W kategorii I : „NAJLEPSZE GOSPODARSTWO ROLNE W REGIONIE, W KTÓRYM DODATKOWYM ŹRÓDŁEM DOCHODU SĄ USŁUGI AGROTURYSTYCZNE”

Podkategoria: Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne

I miejsce: Agroturystyka  Krystyna i Jerzy Knopek Centawa, Krystyna i Jerzy Knopek z miejscowości Centawa /gmina Jemielnica/powiat strzelecki

II miejsce: Chata Myśliwska, Walter Pańczyk z miejscowości Krasiejów /gmina Ozimek/ powiat opolski

III miejsce: Gospodarstwo agroturystyczne „Stara Izba”, Jolanta Schatt z miejscowości Skałągi/gmina Wołczyn/ powiat kluczborski

Podkategoria: Najlepsze pokoje agroturystyczne

I miejsce: Turystyka „Pod bocianem”, Zdzisława Kubiak z miejscowości Złotogłowice/gmina Nysa/ powiat nyski

II miejsce: Agroturystyka  Buczkownia, Gabriela Buczek z miejscowości Prusków/gmina Zębowice/ powiat oleski

Podkategoria: Dodatkowe usługi w agroturystyce

I miejsce: Western Ranch, Wilhelm Kopitza z miejscowości Pietna/gmina Krapkowice/ powiat krapkowicki

II miejsce: MAZURY, Aneta Bartosiewicz-Mazur z miejscowości Więcmierzyce/gmina Grodków/ powiat brzeski

III miejsce: Agroturystyka Stajnia Karasiówka, Alicja Ośródka z miejscowości Żytniów/gmina Rudniki/ powiat oleski

Wyróżnienie: Gospodarstwo agroturystyczne „PONY”, Małgorzata i Artur Bąkowscy z miejscowości Długomiłowice/gmina Reńska Wieś/ powiat kędzierzyńsko-kozielski

 

Kategoria II - „NAJLEPSZY OBIEKT ŚWIADCZĄCY USŁUGI TURYSTYCZNE  ORAZ PROMUJĄCY PRODUKT TRADYCYJNY NA TERENIE  MIEJSKO - WIEJSKIM”

ZŁOTA  RÓŻA  OPOLSKIEJ  TURYSTYKI

Sala gościnna Skrzypczyk, Waldemar Skrzypczyk z miejscowości Dąbrowice/gmina Chrząstowice/ powiat opolski

Karczma „Nowy Spichlerz”, Spółdzielnia Socjalna MIÓD i WINO i Spółdzielnia Socjalna PERUNICA z miejscowości Byczyna/gmina Byczyna/ powiat kluczborski

SREBRNA  RÓŻA  OPOLSKIEJ  TURYSTYKI

Szkolne Schronisko Młodzieżowe „U Króla Gór Opawskich” Filia w Wieszczynie/gmina Prudnik/ powiat prudnicki

Zagroda pod tłustą gąską, Halina i Sławomir Wysoccy z miejscowości Gąsiorowice/gmina Jemielnica/ powiat strzelecki

Restauracja „Przystań”, Ewelina Szadkowska z miejscowości Laskowice/gmina Lubrza/ powiat prudnicki

BRĄZOWA  RÓŻA  OPOLSKIEJ  TURYSTYKI

Pałac w Piotrowicach Nyskich, Jim Parton, Anna Garbiak z miejscowości Piotrowice Nyskie/gmina Otmuchów/ powiat nyski

 

OPOLSKA  PERŁA  TURYSTYKI  WIEJSKIEJ

Nagrodę Opolskiej Perły Turystyki Wiejskiej otrzymały gospodarstwa, które odznaczają się wyjątkową ofertą turystyczną. Z myślą o najbardziej wymagających klientach gospodarstwa te oferują już nie tylko bazę noclegową, ale również usługi rozrywkowe, atrakcje sportowe, zajęcia rekreacyjne i przede wszystkim wyśmienitą tradycyjną kuchnię charakterystyczną dla danego obszaru.

Dom weselny Rogożany, Bogumiła Kobeluch z miejscowości Rogożany/gmina Kietrz/powiat głubczycki

Buffalo Ranch, Małgorzata i Janusz Wrzosek z miejscowości Dąbrówka Dolna/gmina Pokój/powiat namysłowski

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Opolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych ,OODR w Łosiowie, Agroturystyka Pod Biskupią Kopą - Piotr Herbeć.  Oprócz tego każde gospodarstwo agroturystyczne oraz obiekt hotelarsko – gastronomiczny został specjalnie wyróżniony i uhonorowany przez Burmistrzów i Wójtów: Ozimka, Nysy, Otmuchowa, Prudnika, Kietrza, Krapkowic, Grodkowa, Chrząstowic, Reńskiej Wsi, Zębowic, Rudniki, Lubrzy, Jemielnicy, Pokój .

Podczas konferencji został przeprowadzony również wykład nt.:

Zaangażowanie samorządu w rozwój oferty turystycznej na przestrzeni 20 lat -przeprowadzony przez Radosława Roszkowskiego- Starosty Powiatu Prudnickiego

Serdeczne podziękowania kierujemy do  osób zaangażowanych w pomoc przy organizacji konferencji, fundatorom nagród dodatkowych, a także Paniom z Powiatowych Zespołów Doradztwa za przeprowadzenia naboru gospodarstw i obiektów.

Projekt współfinansowany przez Zarząd Województwa Opolskiego.

Opracowanie:

Elżbieta Bober

Specjalista ROW

 

Galeria


Galeria