Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Potrawa Kresowa

     W dniu 19.10.2014 roku w Domu Ludowym w Kruszynie odbył się  konkurs potrawy kresowej dla mieszkańców powiatu brzeskiego. Celem konkursu była promocja kultury oraz kultywowanie tradycji kulinarnych z kresów. Głównym jednak celem konkursu było, integracja środowisk wiejskich i wzajemne poznawanie własnych kultur w celu ich ochrony i dalszego przekazywania dla młodych pokoleń. Zgromadzonych uczestników i mieszkańców powiatu brzeskiego powitał dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu Pan Andrzej Sowa.

Po degustacji 13 zgłoszonych potraw konkursowych, komisja konkursowa w składzie: ks. dziekan Stanisław Grzechynka - proboszcz parafii pw. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu, dr Aleksander Szpak - brzeski lekarz, inż Czesław Grabiński - Prezes brzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz Renata Huk z OODR Łosiowa przyznała nagrody w dwóch kategoriach:

Napoje regionalne

- I miejsce dla Teresy Halama z Brzegu za nalewkę z czarnej porzeczki,

- II miejsce dla Teresy Pokrzywa z Kruszyny za nalewkę z aronii,

- III miejsce dla Agaty Bieleckiej z Brzegu za nalewkę z aronii,

Inne produkty regionalne w szczególności łączące produkty roślinne ze zwierzęcymi

- I miejsce dla Heleny Kawiak z Kruszyny za gołąbki ziemniaczane,

- II miejsce dla Alicji Prokopowicz z oś. Skarbimierz za bułeczki drożdżowe nadziewane fasolą i makiem,

- III miejsce dla Marii Michalskiej z oś. Skarbimierz za zupę z dyni z kluseczkami z tartych ziemniaków.

Wyróżnienie otrzymały:

Anna Tarczyńska z Pępic za piróg ziemniaczany,

Danuta Pyrda z Lubicza za pierogi z kaszy gryczanej z serem,

Janina Hołówka z Lubicza za naczynkę,

Jadwiga Socha z Kruszyny za pierogi z kapustą z dodatkiem kaszy gryczanej,

Urszula Kawiak z Kruszyny za bigos kresowy,

Józefa Czechowska z oś. Skarbimierz za placek z kaszy jaglanej,

Maria Sawicka z oś. Skarbimierz za naleśniki z kaszą gryczaną i białym serem.

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, które wręczyli wójt Gminy Skarbimierz Pan Andrzej Pulit oraz przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Oławie.

Po zakończonym konkursie, publiczność mogła również spróbować przygotowanych potraw konkursowych, oraz zasiąść do przygotowanego poczęstunku nad którym pieczę sprawowała Pani Anna Noga sołtys z Kruszyny. Przybyłych gości czekały również występy artystyczne nawiązujące do tradycji kresowych. Pierwszy wystąpił zespół Kresowianek ze Skarbimierza, który działa już od kilku lat i bierze udział w różnych przeglądach wokalnych. Jako drugi wystąpił gościnnie zespół folklorystyczny „Zbrucz” z  Filharmonii w Tarnopolu. Zespół ten zaprezentował publiczności ukraińskie pieśni i tańce ludowe, piękne ludowe stroje i elementy tradycji tego kraju. Na pożegnanie artyści wykonali "Hej sokoły", które zaśpiewali razem z publicznością.

Organizatorem konkursu byli: Opolskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Teraz Wieś” w Łosiowie, Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu,  Rada Sołecka w Kruszynie.

Projekt współfinansowany ze środków Zarządu Powiatu Brzeskiego,  Urzędu Gminy Skarbimierz oraz Banku Spółdzielczego w Oławie.

 

Opracowanie:

Renata Huk OODR

 

Galeria zdjęć

 

 


Galeria