Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Konkurs Potrawy Kresowej

    W dniu 26 września 2015 r. w hali sportowej Domu Ludowego w Kruszynie, w Gminie Skarbimierz, odbyła się kolejna edycja  konkursu  na Potrawę Kresową, którego głównymi organizatorami był Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu oraz Sołectwo Kruszyna.

     W przepięknej kresowej scenerii przy suto zastawionych stołach odbyło się kultywowanie tradycji kulinarnych prosto z Kresów Wschodnich.  Do konkursu zgłoszonych zostało 14 potraw oraz 5 nalewek. Jury w składzie: Agnieszka Zagola –Agencja Rynku Rolnego Oddz. w Opolu, Katarzyna Bernacka- Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych, Edward Marciniak – Chemia Bomar Skarbimierz, Czesław Grabiński- Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Brzegu oraz Ewa Klekot- Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, stanęli przed nie lada ciężkim zadaniem. Przy ocenie nie tylko smak odgrywał główną rolę, ale również tradycja i wzajemne poznawanie kultur w celu ich ochrony i dalszego przekazywania młodszym pokoleniom.  Jednak jury było bardzo zgodne po krótkiej naradzie wyłoniono następujących zwycięzców:

I miejsce : „Stowarzyszenie Tarnowiec Wczoraj, Dzisiaj i Jutro” za kresowe gołąbki  z ziemniakami i kaszą gryczaną  „Burąbki”,

I miejsce: Urszula Król za sosnówkę – nalewkę z młodych pędów sosny,

II miejsce: Danuta Pyrda za pierogi z tartych ziemniaków z cebulką i boczkiem,

III miejsce: Helena Kawiak za gołąbki ziemniaczane ,

Wyróżnienie: Celina Niedźwiecka za kocioruby,

Wyróżnienie: Janina Hołówka za pierogi na słodko z kaszą jaglaną, białym serem i miętą

Nagroda specjalna: Aneta Staniszewska z zespołem Życzenie za fałszywego zająca,

Udział w konkursie: Helena Kawiak – placek skubany z makiem, Ewelina Pielka- pieróg drożdżowy, Maria Nowak – bliny gryczane, Maria Michalska – kulesza z sosem fasolowym, Józefa Czechowska- kulebiak z kapustą i grzybami, Małgorzata Urbanik – powidła śliwkowe, Antoni Nowak – sało, Barbara Milian Antochów – karawan z kapustą, Anna Łuciuk- nalewka z czarnego bzu, Teresa Halama – nalewka wiśniowa, Teresa Pokrzywa – nalewka miętowa, Czesława Jakiemczuk- nalewka miętowa.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz fantastyczne nagrody ufundowane przez: Agencję Rynku Rolnego, Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych, MH  Hurtownię Materiałów Budowlanych w Brzegu, Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu.     

     Oprócz uczestników konkursowych oraz powołanego Jury odwiedziło nas wielu mieszkańców powiatu brzeskiego oraz gości zaproszonych min. Marszałkowie Województwa Opolskiego w osobach: Antoni Konopka oraz Grzegorz Sawicki, w imieniu Starosty Powiatu Brzeskiego pojawił się Wojciech Komarzyński, z-ca wójta Gminy Skarbimierz p. Jacek Monkiewicz oraz Krzysztof Żuraw wiceprezes Banku Spółdzielczego w Oławie.

              Wszyscy zgromadzeni  bawili się w rytm kresowego repertuaru wykonywanego  przez zespół KRESOWIANKI ze Skarbimierza, zespół INWENCJA z Klubu Wojskowego z Brzegu, zespół ŻYCZENIE z Lubszy oraz zespół BOŻENKI z Michałowic.  Podczas imprezy była również dostępna wystawa gdzie podziwiać można było zdjęcia dawnego Lwowa i innych kresowych miejscowości  „ Z kresowego albumu” udostępnionej organizatorom przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu.

 

    Serdeczne ukłony i podziękowania w stronę najbardziej zaangażowanych w realizację tego cudownego przedsięwzięcia, a w szczególności dla gospodarzy  imprezy Pani Anny Nogi sołtysa Kruszyny, Rady Sołeckiej wioski - całego grona pań, paniom ze Stowarzyszenia Wilijki ze Żłobizny, panu Andrzejowi Sowie i jego załodze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu. 

    Serdecznie dziękujemy również partnerom imprezy tj.: Bankowi Spółdzielczemu w Oławie, p. Monice i Krzysztofowi Hałat właścicielom Hurtowni Materiałów Budowlanych w Brzegu, p. Edwardowi Marciniakowi właścicielowi firmy „Chemia Bomar” w Skorogoszczy i stacji paliw w Skarbimierzu, Agencji Rynku Rolnego w Opolu, Opolskiemu Związkowi Rolników i Organizacji Społecznych. Dziękujemy naszym partnerom medialnym: Gazecie Brzeskiej, internetowej telewizji Skarbimierz TV, Radiu Park, oraz TVP Opole.

Do zobaczenia już za rok w równie malowniczej scenerii.

 

Ewa Klekot

Specjalista ds. WGDiA

OODR w Łosiowie

 

Galeria zdjęć


Galeria