Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Konkurs na Babę i Palmę Wielkanocną w Łukowicach Brzeskich

 Grand Prix dla gospodarzy – Łukowic Brzeskich.

 

                8 kwietnia 2017r., tradycyjnie w sobotę, tydzień przed świętami, w hali sportowej w Łukowicach Brzeskich odbył się finał XI już konkursu na Babę i Palmę Gminy Skarbimierz. Na  coraz bardziej znaną naszą imprezę folklorystyczną przybyło do Łukowic Brzeskich ok. 400 osób, które mogły w intensywny sposób rozwijać swe zmysłu wzroku, słuch, powonienia i smaku, bowiem było co podziwiać. Konkurs był kolejnym, po VI Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – Skarbimierz 2017, etapem przygotowań do radosnych Świąt Wielkanocnych w Gminie Skarbimierz.

             Wspaniałe baby wielkanocne i dziesiątki innych świątecznych słodkości oraz inne tradycyjne świąteczne potrawy w przepiękny sposób prezentowane na świątecznych stołach oraz okazałe, misternie wykonane palmy wielkanocne przyciągały zarówno swym obrazem jak i zapachem. Wszyscy przybyli do Łukowic Brzeskich w tym dniu mięli możliwość pokosztować, tych naturalnych i cudownie smacznych specjałów, które powstają często z receptur chronionych w rodzinach od wielu, wielu lat.

 Nie zabrakło elementów artystycznych. W tym roku piękny program tańców lubelskich,  śląskich i krakowskich zaprezentował zespół Pieśni i Tańca „Opole” z MDK Opole pod kierownictwem p. Marii Zajączkowskiej oraz zaprezentowały się dzieci z zespołu „Agentki” z GBP Skarbimierz przygotowywane przez p. Justynę Mencel.

            Przybyli zgodnie kibicowali wszystkim zespołom prezentującym konkursowe specjały i okazałe świąteczne palmy. Radni i sołtysi wspierali swoje drużyny ale widać było wyraźnie, że jest to rywalizacja przyjaciół. W konkursie oprócz 8 zespołów z wiosek Gminy Skarbimierz: Brzeziny, Zielęcic Skarbimierza –Osiedle, Łukowic Brzeskich, Lipek, Małujowic, Bierzowa i Żłobizny, uczestniczyły też palmy  i wytwory plastyczne dzieci z przedszkola i świetlicy szkoły podstawowej Gminnego zespołu Szkół w Skarbimierzu oraz szkoły filialnej i przedszkola w Łukowicach Brzeskich. Organizatorzy zdecydowali się także w tym roku na powołanie drugiego społecznego jury do którego desygnowali członków startujące zespoły.

Jury w składzie Elżbieta  Oficjalska – etnograf, kierownik działu ekspozycji  i tradycji Muzeum Wsi Opolskiej, Renata Wojas kierownik działu Rozwoju Obszarów Wiejskich z OODR Łosiów, oraz Ewa Klekot – Specjalista ds. Rozwoju Obszarów wiejskich z OODR Łosiów podkreślało niesamowicie wysoki poziom prezentowanych stołów świątecznych oraz wykonania palm wielkanocnych. Po długiej naradzie zdecydowały przyznać następujące wyróżnienia:

GRAND PRIX – Łukowice Brzeskie

1m. Małujowice

2m. Brzezina

3m. Lipki

Wyróżnienie specjalne: Bierzów

Wyróżnienia: Skarbimierz – Osiedle, Żłobizna, Zielęcice

Wyróżnienia specjalne otrzymały też: świetlica Szkoły Podstawowej w Skarbimierzu, Przedszkole  Publiczne w Skarbimierzu, Szkoła Filialna Łukowicach Brzeskich i Przedszkole przy Szkole Filialnej w Łukowicach Brzeskich

Jury społeczne złożone z osób ze startujących zespołów najlepszym wybrało Łukowice Brzeskie.

Nagrody i piękne dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu ( pieniężne i rzeczowe) wręczał wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit oraz Przewodniczący Rady Gminy Piotr Szkoda, Zbigniew Kłaczek dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu oraz przedstawiciele naszych partnerów. Andrzej Pulit podziękował wszystkim uczestnikom konkursu zaangażowania i wspaniałych osiągnięć, podkreślał na przykładach z konkursu rolę stowarzyszeń  i kół Gospodyń wiejskich w życiu każdej z wiosek. Wszyscy złożyli sobie życzenia świąteczne.

Patronat honorowy nad impreza przyjęli sprawowali Andrzej Buła – Marszalek Województwa Opolskiego i Andrzej Pulit – wójt Gminy Skarbimierz. Nasi partnerzy to  Urząd Gminy Skarbimierz, Muzeum Wsi Opolskiej, OODR Łosiów, Bank Spółdzielczy w Brzegu, ZGO Gać, Sklep RTV AGD Specjaliści w Brzegu, partnerzy medialni: TVP Opole, TV Skarbimierz, Radio Park Radio Rodzina , Radio Doxa, Gość Niedzielny, Gazet Brzeska i brzeskie portale internetowe.

Należy podkreślić pracę gospodarzy, sołtysa Adama Majdaniuka, Rady Sołeckiej Łukowic Brzeskich i wielu mieszkańców wsi, którzy czynili wszystko aby zarówno pozostali uczestnicy konkursu jak i przybyli do Łukowic goście czuli się wspaniale.

W imieniu organizatorów: sołtysa i Rady Sołeckiej Łukowic Brzeskich oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu dziękuję wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tegorocznego konkursu, gratuluję wszystkim startującym w konkursie sołectwom jakże wspaniałego kultywowania tradycji w Gminie Skarbimierz, gratuluję zwycięstwa i organizacji Łukowicom Brzeskim, dziękuję całej załodze GBP Skarbimierz. Do zobaczenia za rok.

       Wszystkim mieszkańcom i sympatykom Gminy Skarbimierz życzymy wesołych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

 

 Andrzej Sowa - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu

 

Galeria zdjęć 


Galeria