Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Konkurs kulinarny dla klas gastronomicznych z województwa opolskiego

Zdolna młodzież Opolszczyzny

      Wielka pasja do gotowania, ale zarazem już bardzo duża wiedza i jeszcze większe zaangażowanie na tym etapie nauki. Tak można w kilku słowach określić wydarzenie,  które miało miejsce 03.12.2015 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku ph. konkurs kulinarny ponadgimnazjalnych klas gastronomicznych województwa opolskiego. Organizatorem przedsięwzięcia była Krajowa Federacja Drobiu i Producentów Jaj przy współpracy z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, którego  tematem przewodnim było przygotowanie potrawy składającej się z dwóch podstawowych produktów: mięsa z kurczaka oraz miodu, w nawiązaniu do pełnowartościowych posiłków przygotowanych tylko i wyłącznie z najlepszych składników promując przy tym zdrową i nieprzetworzoną żywność. Najbardziej liczył się oczywiście smak potrawy, ale także jej wygląd i ilość składników użytych do przygotowania dania. A składników było bez liku, z tym że wszystkie umieszczono w black boxach, co oznacza, że zawodnicy nie wiedzieli, jakimi składnikami będą dysponować i dowiedzieli się o nich dopiero po rozpoczęciu konkursu, co było oczywiście dodatkowym utrudnieniem. Dwuosobowe drużyny po otwarciu zagadkowych pudełek otrzymali  czas 10 minutowej konsultacji ze swoim trenerem, który tylko wtedy mógł udzielić jakichkolwiek wskazówek. Następnie zegar zaczął odmierzać czas, wg regulaminu młodzież na przygotowanie całej potrawy łącznie z dekoracją sposobem podania oraz uporządkowaniem swojego stanowiska pracy miała 1 godzinę. Danie główne miało zostać przygotowane zgodnie ze sztuką kulinarną przy użyciu dowolnych wybranych technik kulinarnych z zachowaniem prawidłowej procedury przygotowawczej. Wszystkie składniki wchodzące w skład dania musiały być jadalne wyjątek mogły stanowić tylko produkt główny czyli mięso z kością. Do dyspozycji uczestników był również tak zwany stół pomocniczy na którym znajdowały się produkty dodatkowe min tj. nabiał, jaja, tłuszcze, zioła, przyprawy itp.  Komisja konkursowa w składzie: Andrzej Sieradzki- Prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Jacek Hajzyk – Szef kuchni i tym samym właściciel restauracji „Niebo w Gębie” w Opolu oraz Waldemar Załuski - Członek Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej,   bacznie obserwowała przygotowywanie potraw podczas swojej oceny kierowało się następującymi wytycznymi: przygotowanie i obróbka głównego produktu i dodatków, smak i wygląd dania, prawidłowy dobór i udział procentowy dodatków do produktu głównego, organizacja pracy na stanowisku/ higiena i komfort pracy, a także umiejętność pracy w zespole. Po degustacji czterech pieczołowicie i naprawdę na bardzo wysokim poziomie przygotowanych dań jednogłośnie wyłonili zwycięzców.

I miejsce – Jakub Piwowar i Michał Wróbel ( III klasa Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych/ Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie)

II miejsce – Agata Bienias i Joanna Dziki (II klasa Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych/ Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach)

III miejsce: Kinga Przydział i Paulina Zbroniec ( II klasa ZSZ – Kucharz/ Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu)

Wyróżnienie: Marta Mochnik i Anna Zając (IV klasa Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych/ Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku)

     Dla wszystkich szkół, a także dla każdego uczestnika konkursu zostały wręczone nagrody rzeczowe w postaci sprzętu agd, które zostały sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

      Zawód kucharza to dla młodych ludzi pewna praca w niepewnych czasach. Udział w tego typu konkursach kulinarnych to jednak  etap dla najzdolniejszych i najbardziej utalentowanych, lecz śmiało można stwierdzić, że gotowanie jest jak muzyka: aby pięknie grać, trzeba najpierw bardzo precyzyjnie poznać nuty. Jeśli kucharz ma dobre zaplecze i był pilny podczas zajęć, poznał wszystkie zasady, to w przyszłości  być może stanie  się prawdziwym wirtuozem w swojej dziedzinie. Do tego na pewno dąży nasza profesjonalna kadra nauczycielska, która daje  im  możliwość startowania w tego typu konkursach kulinarnych.

 

Opracowanie:

Ewa Klekot

Specjalista ds. WGDiA

OODR w Łosiowie

Galeria zdjęć


Galeria