Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Konkurs iwedzy o regionie Nasze Korzenie oraz Turniej Kulinarny

28 maja 2015 roku w  Hotelu Atrium w Skarbimierzu odbyła się kolejna edycja  wojewódzkiego konkursu  wiedzy o regionie „Nasze Korzenie”  współfinansowanego ze środków Zarządu Województwa Opolskiego oraz Zarządu Powiatu Brzeskiego . Głównym organizatorem  konkursu był Opolskim Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie przy współpracy z Opolskim Towarzystwem Społeczno- Kulturalnym Teraz Wieś .

       Konkurs co roku kierowany jest do dzieci z najmłodszych klas szkół podstawowych, świetlic, ognisk domów kultury oraz grup zorganizowanych  z całego województwa opolskiego. Celem konkursu jest krzewienie kultury i tradycji wśród naszych najmłodszych.  Wydarzenie to przybliża naszym dzieciom wiedzę o historii , a także pozwala na kultywowanie znanych tradycji i obyczajów, tym samym stwarzając możliwości integracji małych mieszkańców Opolszczyzny. Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem: Tajemnice Babcinej spiżarni- przetwory domowe, dzieci na scenie przedstwaiały 10 minutowe scenki teatralne prezentując tym samym barwną i zróżnicowaną kulturę naszego  województwa. Komisja konkursowa powołana przez Dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie w składzie: Janina Koronkiewicz- Kierownik Klubu 1BPS, dr Magdalena Przysiężny- Pizarska- zastępca dyrektora instytutu historii ds. nauki współpracy za granicą oraz ks. Grzegorz Kopij, oceniała przygotowane prezentacje pod względem pomysłowości, zaangażowania oraz przygotowania rekwizytów i stroi ściśle związanych z tematyką konkursu. Laureatami tegorocznej edycji zostali:

I miejsce
Publiczna Szkoła Podstawowa w Borkach Wielkich

II miejsce:
Szkoła Podstawowa Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Stowarzyszenia Pro Liberis Silesia w Raszowej

III miejsce:
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Łosiowie

Wyróżnienie:
Świetlica Wiejska w Rozmierzy „Zespól Tradycja”

Udział w konkursie:

Świetlica Wiejska Minkowskie, Świetlica Miechowa, Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnianach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Naczęsławicach, Świetlica Wiejska w Sarnach Małych, Świetlica Zawiszyce.

     Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci kart podarunkowych do sklepu EMPIK, książki, gadżety reklamowe – współfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego, Zarządu Województwa Opolskiego, Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Oprócz tego Zarząd Powiatu Brzeskiego ufundował dla dwóch grup z tego powiatu specjalne nagrody, którymi były wieża i tablet z klawiaturą.

      W trakcie trwania corocznego konkursu o regionie Nasze Korzenie postanowiliśmy zorganizować turniej kulinarny ph. Moje II szkolne śniadanie z kurczakiem” w ramach projektu „Kurczak w domu i szkole nie tylko w rosole”. Zamierzenie to było celowe gdyż chcieliśmy zachęcić naszych najmłodszych do zdrowego odżywiania oraz pełnowartościowych posiłków z mięsa z kurczaka uzupełnionych w dodatek skrobiowy oraz warzywny. Zgromadzona publiczność składająca się z dzieci w wieku od 7 do 12 lat była zachwycona, z bliska mogli oglądać jak krok po kroku przygotować fantastyczne II śniadanie. Tematem przewodnim konkursu było przygotowanie zdrowej kanapki oraz zdrowej sałatki której głównym składnikiem miało być mięso z kurczaka w wersji grillowanej lub wędzonej. Konkurs ten był adresowany do uczniów klas gastronomicznych. Z każdej z czterech zgłoszonych szkół do konkursu przystąpiło po czterech  uczniów.  Dwuosobowe zespoły przygotowywały jednocześnie szkolną kanapkę i szkolną sałatkę, czas na sporządzenie potrawy, zaprezentowanie jej oraz uprzątniecie stoiska opiewał do 60 min. Komisja konkursowa w składzie: Andrzej Sieradzki- Prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Szymon Łozowy – Szef kuchni w Restauracji w Hotelu Atrium oraz nasi najmłodsi tj.  troje chłopców oraz trzy dziewczynki wybrane ze zgromadzonej publiczności Wszystko przygotowane na najwyższym poziomie,  uczestnicy bardzo profesjonalnie podeszli do zadania, potrawy były elegancko podane z pełną gammą kolorów na talerzu, a więc nie łatwo było pojąć decyzję. Oczywiście jury kierowało się swoimi wytycznymi które były zawarte w regulaminie, musieli ocenić potrawy przede wszystkim pod  względem smaku i  estetyki podania, ale jak to w szkole uczestnicy byli wzięci do odpowiedzi i musieli opowiedzieć o tym co przygotowali, jakich składników użyli i co kierowało nimi przy opracowywaniu receptury. Po naprawdę długich i burzliwych obradach wyłoniono laureatów w kategorii:

Szkolna kanapka

I miejsce: Zespół Szkół Centrum Szkolenia rolniczego w Głubczycach

II miejsce:  Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu

III miejsce: Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie

Wyróżnienie: Zespół Szkół w Chróścinie

Szkolna sałatka

I miejsce: Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie

II miejsce: Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu

III miejsce: Zespół Szkół w Chróścinie

Wyróżnienie: Zespół Szkół Centrum Szkolenia rolniczego w Głubczycach

     Dla wszystkich szkół, a także dla każdego uczestnika turnieju zostały wręczone nagrody rzeczowe w postaci podgrzewaczy gastronomicznych oraz blenderów, które zostały sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

Serdeczne podziękowania składamy Marketowi Kaufland w Brzegu, który ufundował produkty spożywcze potrzebne do sporządzenia potraw oraz poczęstunku dla wszystkich zgromadzonych.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Opracowanie:

Ewa Klekot

Specjalista ds. WGDiA

OODR w Łosiowie

 


Galeria