Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Konferencja podsumowująca AKCJĘ LETNIEGO WYPOCZYNKU

      W dniu 26 września 2014 roku w Pałacu w Łosiowie odbyła się konferencja podsumowująca czternastą edycję akcji „ Podaruj mi Lato”, która jest wspólną inicjatywą Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz Opolskiego Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego „Teraz Wieś”.

    Przez te wszystkie lata organizacji tego wyjątkowego przedsięwzięcia   wypracowaliśmy dwie główne  formy wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich.  Pierwszą formą są świetlice wiejskie w miejscu zamieszkania dzieci bądź w okolicy. Podczas organizowanych zajęć dzieci aktywnie spędzają czas na grach i zabawach pod okiem wychowawców, a także wyjeżdżają na krótkie jednodniowe wycieczki do:  kina, ogrodu zoologicznego, muzeum,  itp. W tym roku dofinansowanie otrzymało 10 świetlic zgłoszonych z całego województwa opolskiego. Druga formą wypoczynku jest impreza ph. „Piknik na Florydzie” organizowany przy współpracy OODR w Łosiowie, I Brzeskiego Pułku Saperów, Klubu Wojskowego, Zarządu Gminy Brzeg, Muzeum Piastów Śląskich, Policji i Straży Pożarnej. Impreza ta ma charakter edukacyjno- rekreacyjny.  Dzieci za pomocą zabawy poznają główne zasady obchodzenia się z niewybuchami,  ratownictwa medycznego oraz pożarowego, edukują się w sprawach zachowania bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Zostają zapoznane z  historią regionu oraz czynnie spędzają  czas na terenie brzeskiego poligonu, dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich oraz na krytej pływalni.  Podczas tych wszystkich lat organizacji akcji letniego wypoczynku dla dzieci młodzieży z terenów wiejsko-miejskich coraz więcej instytucji wyraża chęć angażowania w tej jakże pięknej wakacyjnej inicjatywy. Wśród nich jest również Agencja Rynku Rolnego oddz. w Opolu, która już od czterech lat wyraża pełną chęć współpracy.  Podczas zajęć w  świetlicach wiejskich  prowadzi warsztaty krzewiące wiedzę na temat dobrych praktyk żywieniowych, a  w tym roku kontynuując zajęcia edukacyjne przeprowadzane
w trakcie trwania roku szkolnego po raz kolejny zorganizowała konkursu plastyczy, tym razem  ph. „ Zdrowie mamy bo owoce i warzywa zajadamy- Tęczowo: warzywnie -owocowo”.

      W konkursie udział brały dzieci i młodzież ze świetlic wiejskich , domów kultury, stowarzyszeń oraz szkół położonych na obszarze województwa opolskiego, które uczestniczyły w akcji letniego wypoczynku. Praca plastyczna z tematem przewodnim tęczy miała przedstawiać paletę barw ułożoną z warzyw i owoców, którą powinniśmy spożywać na co dzień. Dział Wiejskiego Gospodarstwa Domowego otrzymał 10 prac plastycznych, które zostały ocenione przez komisję konkursową w składzie: Renata Wojas – Kierownik działu WGDiA, Ewa Klekot – Specjalista ds. WGDiA  oraz Marta Kwoczek – ARR Oddz. w Opolu.  Prace oceniane były pod względem kreatywności, pracochłonności, zastosowania technik plastycznych oraz oryginalności, która ściśle nawiązywała do tematyki konkursu. Dzieci wykonywały prace zbiorowe, które swoją różnorodnością wykorzystania technik plastycznych bardzo zaciekawiły komisję, wszystkie były bardzo kolorowe i każda z nich była wykonana na wysokim poziomie artystycznym.  Podczas obrad komisji konkursowej zostały wyłonione  pierwsze trzy miejsca:

 

I miejsce – Dom Kultury Dziergowice

II miejsce – Świetlica wiejska w Minkowsku

III miejsce – Świetlica wiejska w Dobieszowicach

Pozostali uczestnicy konkursu: Świetlica wiejska w Rozmierzy, Świetlica wiejska w Zawieszycach, Stowarzyszenie-Koło Gospodyń Wiejskich „MAK” w Makowicach, Łubniański Ośrodek Kultury w Łubnianach, Świetlica wiejska w Śtrojcu, Wiejskie Centrum Aktywizacji w Rudziczce.

Wszystkie prace zostały nagrodzone. Fundatorami nagród była Agencja Rynku Rolnego oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

     Podczas konferencji odbył się krótki wykład, podczas którego Urszula Nowainska mgr pielęgniarstwa, pracownik Odziału „MegaMed” Sp. z o.o. – zakład Usług Profilaktyczno- Leczniczych megavita z siedzibą w Czarnowąsach opowiedziała wszystkim zgromadzonym nt. „Roli mięsa w diecie dzieci i młodzieży”. Agnieszka Zagola – Dyrektor Agencji Rynku Rolnego Oddz. w Opolu- omówiła realizację programów : „Owoce w szkole” i „Szklanka mleka” Natomiast krótkie podsumowanie Akcji „Podaruj mi Lato” wraz z pokazem zdjęciowym z tegorocznych zajęć i wyjazdów przedstawiła - Renata Wojas- Kierownik Działu Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki.

     Podczas konferencji odbyła się degustacja zdrowej żywności, regionalnych produktów mlecznych bardzo wysokiej jakości z województwa opolskiego, których fundatorami byli : Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Głubczyce, Zakład Produkcyjno-Usługowy JAL s.j. oraz Mleczarnia „Turek” Sp. z o.o.  SPONSOROM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

 

Opracowanie:

Ewa Klekot

Specjalista ds. WGDiA

OODR w Łosiowie

 

Galeria zdjęć


Galeria