Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Festyn plenerowy oraz XI Wojewódzki Przegląd Piosenki Kresowej

W dniu 21.06.2015 r.  na terenie Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie podczas festynu plenerowego odbyła się już kolejna edycja  XI Wojewódzkiego  Przeglądu Piosenki Kresowej. Organizatorami całego przedsięwzięcia był Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie przy współpracy z Opolskim Towarzystwem Społeczno Kulturalnym Teraz Wieś.

      Coroczna edycja Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Kresowej integruje środowiska wiejsko – miejskie, wzmaga w ludziach kultywowanie tradycji Polaków przesiedlonych z Kresów Wschodnich, a także pozwala zwiększyć zainteresowanie kulturą kresową zwłaszcza ludzi młodych i przekazania im tej tradycji. Rokrocznie konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem oraz zaangażowaniem różnych grup wiekowych. W tym roku do konkursu przystąpiło 24 zespoły w podziale na trzy kategorie: zespoły wokalne, zespoły dziecięce oraz chóry. Komisja konkursowa powołana przez Henryka Zamojskiego Dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie w składzie: Grażyna Kotecka – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Józefa Elsnera w Brzegu, Mariusz Dziubek Dowódca Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Zbigniew Adamski były Szef Kultury Śląskiego Okręgu  Wojskowego, mięli przed sobą nie lada wyzwanie. Przez łącznie pięć godzin słuchali i oceniali występujących artystów pod względem: zaaranżowanego  repertuaru, poziomu muzycznego, staranności wykonania, przygotowania stroi, a także wykorzystania tradycyjnych instrumentów muzycznych. Każdy z występów nie mógł trwać dłużej niż 10 min, mieszcząc się w tym czasie artyści musieli zmieścić się z dwoma przygotowanymi utworami. Jury w oparciu o wypełnione karty oceny prawie jednogłośnie wyłoniła laureatów w podziale na poszczególne kategorie:

 

ZESPOŁY WOKALNE:

I miejsce: Zbytowianki

II miesjce: Bożenki

III miejsce: Leśne Echo

Wyróżnienie: Łosiowianie

 Udział: Kokorycz, Kresowianki, Zespół Pieśni Ludowej Prosna, Zespół Folklorystyczny Rudniczanie, Viva La Musica, Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej, Zespół wokalny Kaprys, Szydłowianki, Zielenieckie Dziołchy, Miechowiacy, Przeczowskie Skowronki z Przeczowa, Hajduki Nyskie.

 

ZESPOŁY DZIECIĘCE

I miejsce:  Chór przy Publicznej Szkole Podstawowej w Borkach Wielkich

II miejsce: Łoski

III miejsce: Julia Derewlany

 

CHÓRY

I miejsce: Chór Relaks

II miejsce: Chór Echo Kresów

III miejsce: Chór Bagatela

Udział: Chór Echo Gola, Chór Zgoda.

 

    Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i statuetki oraz nagrody w postaci bonów upominkowych do sieci sklepu EMPIK, kosze ze słodkościami i drzewka ozdobne (ufundowane przez Józefa i Jacka Jeżewskich).

 

     W trakcie trwania występów artystycznych na placu przez cały czas odbywała się promocja mięsa drobiowego. W przygotowanych namiotach gościnnie Sylwia Biały laureatka I edycji Hells Kitchen wraz z Grzegorzem Janiszewkim poprowadzili turniej kulinarny. Do swoich potyczek zaangażowali ludzi z publiczności, którzy w pocie czoła rywalizowali ze sobą w różnych zadaniach kulinarnych walcząc o nagrody w postaci akcesoriów kuchennych sfinansowanych ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego, które później wręczał Andrzej Sieradzki Prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.

      Sylwia Biały i Grzegorz Janniszewski  także  stanęli na wysokości zadania i rozpieszczali naszą wspaniałą publiczność coraz to nowymi i różnorodnymi przekąskami z mięsa z kurczaka. Do degustacji przygotowana została zupa botwinowa z młoda fasolką oczywiście z mięsem z kurczaka, gulasz warzywno - drobiowy oraz skrzydełka na ostro z grilla. Publiczność była zachwycona, bo to na ich oczach zostało wszystko przygotowane, to oni mogli z bliska podziwiać pracę naszych Kucharzy, a następnie zdegustować upichcone potrawy. Nie obyło się również bez stoiska informacyjnego, na którym można było pobrać gadżety reklamowe Federacji oraz książeczki kulinarne z fantastycznymi przepisami na potrawy z mięsa drobiowego.

 

Impreza została sfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie,  Zarząd  Powiatu Brzeskiego.

 

Patronat medialny nad imprezą objęło Radio Park, natomiast patronat honorowy: Marszałek Województwa Opolskiego.

 

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji tegorocznej edycji tego ważnego przedsięwzięcia.

 

Ewa Klekot

Specjalista ds. WGDiA

OODR w Łosiowie

 

Galeria zdjęć


Galeria