Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

DOŻYNKI POWIATU OPOLSKIEGO

 DOŻYNKI POWIATU OPOLSKIEGO

     Trzynastego września br. w Brynicy gmina Łubniany odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne, których organizatorami byli Starosta Opolski Henryk Lakwa i Wójt Gminy Łubniany Krystian Baldy.  Starostami  dożynek byli  rolnicy z Brynicy Bożena Wiesner i Gerard Bort.

Program dożynkowy rozpoczął się już w sobotę  „Dożynkowym otwartym turniejem strzeleckim”, wieczorem można było posłuchać kapeli bawarskiej „Trachtenkapelle Mὔdesheim- Reuchelheim”       z zaprzyjaźnionej gminy niemieckiej  Arnstein. Dzień zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Music Box”, w której wzięli udział mieszkańcy całej gminy i okolic.

W niedzielę uroczystość dożynkowa rozpoczęła się  przejściem korowodu z koronami na mszą św.     w kościele p.w. Św. Szczepana w Brynicy. Mszę św. celebrował biskup opolski Andrzej Czaja, który     w czasie mszy św. poświęcił wszystkie uczestniczące korony powiatu opolskiego i gminy Łubniany. Po mszy św. uroczysty korowód z kościoła przeszedł na boisko LZS Brynica gdzie odbywała się pod namiotami gala dożynkowa.  Organizatorzy Starosta Opolski i Wójt  Gminy Łubniany  dokonali uroczystego otwarcia, podczas którego  w imieniu ministra rolnictwa Marka Sawickiego,  wręczyli odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznaki otrzymali: Konrad Dendera z Brynicy,  Krystian Warzyc z Zagwiździa,  Waldemar Kalina z Biadacza,  Norbert Jonczyk - Dylaki, Andrzej Klama  z Tarnowa Opolskiego,  Wiktor Twardawski  z Turawy.  Została też wręczona  Odznaka Honorowa  ” Za Zasługi Dla Województwa Opolskiego” przyznana przez Sejmik Województwa Opolskiego.  Wyróżnienie otrzymał Piotr Badura wieloletni , emerytowany nauczyciel z Brynicy ,redaktor  naczelny „Beczki”. Starostwo Powiatu Opolskiego ogłosiło konkurs na najpiękniejszą  koronę żniwną. Jurorzy przyznali  I miejsce koronie kłosowej  z Trzęsiny  gmina Turawa oraz koronie ziarnkowej z Chróścic gmina Dobrzeń Wielki. Część artystyczną rozpoczął  koncert „ 13 Barw Powiatu Opolskiego” przygotowany przez Łubniański Ośrodek Kultury, w którym  wzięło  udział ponad 200 wykonawców działających przy ośrodkach kultury i świetlicach z terenu całego powiatu. Program był bardzo bogaty i urozmaicony.  Gościem  specjalnym popołudniowego koncertu był  duet z Prószkowa „Aneta & Norbert” , a gwiazdą wieczoru  był „Gang Marcela”. Publiczność wspaniale się bawiła i śpiewała razem z zespołem piosenki znanych przebojów. Imprezę zakończyła zabawa taneczna  z zespołem „Sherwood”.

 W organizację dożynek zaangażowani byli: pracownicy Starostwa Opolskiego, Urzędu Gminy Łubniany, Łubniańskiego Ośrodka Kultury , sołtys i Rada Sołecka z Brynicy, bryniccy radni , proboszcz   z zespołem Caritas przy parafii Brynica, Publiczna Szkoła Podstawowa  i Publiczne Przedszkole w Brynicy, OSP Brynica, LZS Brynica, Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica, powołane zespoły  mieszkańców : do dekoracji wsi, loterii fantowej, robienia korony żniwnej  oraz wszyscy mieszkańcy Brynicy i przysiółka Surowina. Chociaż jestem mieszkanką Brynicy prawie od pół wieku , tak pięknie przystrojonej miejscowości jeszcze nie widziałam, za co bardzo Wszystkim dziękuję. Można powiedzieć, że w tym wypadku,  powiedzenie „W jedności siła” doskonale się sprawdziło.

Krystyna Czech - TZD Opole

 

GALERIA ZDJĘĆ


Galeria