Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Cykl szkoleń z zakresu ziół, kwiatów jadalnych i roślin miododajnych za nami .....

W dniach 15.09.2016 r., 20-21.09.2016 r. odbył się cykl szkoleń w ramach projektu pn. „Urządzanie ścieżek edukacyjnych i przeprowadzenie warsztatów dydaktycznych dotyczących ziół, kwiatów jadalnych oraz roślin przyjaznych owadom zapylającym” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

 

Podczas trzech dni przeszkolonych zostało 271 osób. Kolejno odwiedzające nas grupy brały udział w dwóch blokach tematycznych tj. „Zioła przyjazne człowiekowi, ich zastosowanie w kuchni i profilaktyce zdrowotnej” oraz „Dlaczego warto cenić i jak pomagać owadom zapylającym”.  Na potrzeby projektu stworzyliśmy dwie ścieżki edukacyjne nasadzone ziołami, kwiatami jadalnymi oraz roślinami miododajnymi. Każda ze ścieżek uzupełniona została o tabliczki informacyjne ze zdjęciem i opisem roślin oraz ustawiono 10 tablic edukacyjnych wraz z pokazowym hotelem dla owadów. 

       Planowane zajęcia dydaktyczne i warsztatowe połączone z prezentacją miały na celu zwrócenie uwagi na rolę różnorodności biologicznej w otaczającym nas świecie, wskazanie zróżnicowania organizmów roślinnych i zwierzęcych występujących w najbliższym otoczeniu człowieka , ogromnej roli jaką pełnią w zapewnieniu sprawnego funkcjonowania ekosystemów, a także roli jaką odgrywają w codziennym życiu człowieka. Podczas prowadzonych zajęć każdy z uczestników miał okazję zapoznać się z odmianami roślin miododajnych, które mogą śmiało stać się ozdobą naszego otoczenia oraz  z różnorodnością ziół i kwiatów jadalnych służących jako źródło witamin, pokarmu, urozmaicenie i zróżnicowanie diety, wykorzystania ich w celach  zdrowotnych, a także odkryć nie znane jeszcze zapachy i smaki.  Ważnym elementem przeprowadzonej edukacji było zwrócenie uwagi na działania sprzyjające zachowaniu bioróżnorodności i promocji zdrowego stylu życia- właściwego dobierania roślin sadzonych na tarasach, balkonach i w przydomowych ogrodach oraz budowania  hoteli dla owadów.

 

Galeria zdjęć

 

Opracowanie:

Ewa Klekot

Specjalista ds. WGDiA

OODR w Łosiowie


Galeria