Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Biesiada Wielkanocna

   W dniu 10 kwietnia 2014 r. w  hali sportowej  1. Brzeskiego Pułku Saperów  odbyła się kolejna edycja Biesiady Wielkanocnej. Organizatorami tej przepięknej imprezy byli: Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, 1. Brzeski Pułk Saperów oraz do tegorocznej organizacji włączyła się Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj reprezentowaną przez Prezesa Andrzeja Sieradzkiego.

Rozpoczęliśmy wraz z wybiciem godziny 11:00, po serdecznym przywitaniu zgromadzonych gości przez wszystkich organizatorów, po pobłogosławieniu pokarmów i krótkiej modlitwie zasiedliśmy do wspólnego Biesiadowania. Stoły uginały się od świątecznych potraw, a oczy nie mogły się nacieszyć inspiracjami i dekoracjami wielkanocnymi, którymi uraczyły nas nasze kochane Panie oraz ku naszemu zdziwieniu również Panowie  ze Stowarzyszeń, Sołectw oraz Kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa opolskiego.  W trakcie Biesiady promowaliśmy akcję ph. „Kurczak w domu i szkole nie tylko w rosole” na potrzeby której odbył się konkurs kulinarny na potrawę z kurczaka z elementem  wojskowym. Konkurs został w całości sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego, do którego przystąpiło 30 organizacji. Potrawy nie tyko zachwycały wyglądem, ale również smakiem, a co najciekawsze zniewalały pomysłowością i zaangażowaniem o czym na wstępie przekonała się komisja konkursowa powołana przez Prezesa Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj oraz przez Dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. W skład komisji wchodzili: Jerzy Chłodnicki – Skarbnik Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Bogusław Krasowski - Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Agnieszka Zagola – Dyrektor Agencji Rynku Rolnego Oddz. w Opolu oraz Leokadia Świderka – Trebel - Członek Polskiej Izby Produktu Tradycyjnego i Lokalnego. Celem konkursu było popularyzowanie wyszukanych, tradycyjnych potraw i dań z kurczaka, zaprezentowanie wysokiej jakości produktów, które będą zachęcać do kupna i konsumpcji mięsa drobiowego, przedstawienie właściwości odżywczych, a co za tym idzie doprowadzenia do sięgania po zdrowe produkty jakim jest mięso z kurczaka. Bardzo ważnym elementem było usystematyzowanie wśród zgromadzonych gości wiedzy na temat kurczaka, jego zróżnicowanych sposobów przyrządzania oraz miejsca w opolskiej tradycji kulinarnej, kulturze spożywania jak i również jego obecności w podstawowym menu mieszkańców Opolszczyzny. Potrawy konkursowe oceniane były przede wszystkim pod względem smaku, ale również pod względem estetyki podania, doboru składników lokalnych i co najciekawsze pod względem kreatywności, ponieważ przyrządzenie potrawy z kurczaka z elementem wojskowym to nie lada wyzwanie, z którym nasze Panie i Panowie poradzili sobie bezproblemowo. Pomimo tego, iż wszyscy uczestnicy mieli zagwarantowane nagrody komisja konkursowa miała trudne zadanie wyłonić z pośród 30 zgłoszonych potraw, tylko tych najlepszych, tak więc laureatami tegorocznego konkursu zostali:

I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Nowa Cerekwia,

I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Brzeziny,

II miejsce: Gospodarstwo Agroturystyczne Krystyna Henzel,

II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Ścinawa Mała

III miejsce: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Sołectwa Olszanka,

III miejsce: Związek Śląskich Kobiet Wiejskich Dolna,

Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia, wszystkie nagrody główne jak i nagrody za udział zostały sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego, które osobiście wręczał Andrzej Sieradzki – Prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.  Dodatkowe upominki za zaangażowanie i pomysłowość zostały ufundowane przez: Agencję Rynku Rolnego Oddz. w Opolu, Starostwo Powiatowe w Brzegu, Gminę Brzeg, Gminę Lewin Brzeski, Bank Spółdzielczy w Oławie, Nadleśnictwo Brzeg, firmę KOSMED z Głubczyc, firmę SMAK-KOM z Siemianowic Śląskich, BODY-Center z Opola oraz firmę NAPUS-OIL S.C. z Głubczyc. 

     Całość imprezy uświetnił przepiękny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia,  który był współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej oraz sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Tematem przewodnim koncertu była muzyka filmowa. Wszyscy goście byli zachwyceni, podczas Biesiady  36 osobowa Orkiestra pod batutą por. Krystiana Siwka wraz z solistami tworzyli na żywo przepiękną muzykę. Rozbrzmiewały największe przeboje muzyki filmowej poczynając od muzyki polskiej po zagraniczną, a to wszystko wspaniale zaśpiewane i po mistrzowsku zagrane. Orkiestra wraz z solistami zaprezentowała swoim widzom i słuchaczom program najpiękniejszych utworów filmowych. Wśród nich nie zabrakło:  „VABANK” - muz. Henryk Kuźniak, „Stawka większa niż życie” - muz. Jerzy Matuszkiewicz, „Pan Wołodyjowski” - muz. Andrzej Markowski, Indiana Jones - muz. J. Williams, Reminiscencje z filmu „Gladiator” - muz. L. Gerrard, H. Zimer i wiele  innych.   Za ten wspaniały występ publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco poczym poprosiła o bis.

      Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz Dział Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki serdecznie dziękują zaproszonym gościom za przybycie, osobom biorącym udział w konkursie oraz wszystkim darczyńcom za życzliwość w postaci ufundowania:

  • słodyczy z Zakładu Przemysłu Cukierniczego „Piast” w Głogówku, firmy Krogal- Drobmar z Głuchołaz, Zakład Przemysłu Cukierniczego „Mieszko” z Raciborza,
  • roślin ozdobnych ze szkółki drzew i krzewów ozdobnych Mykita i Szymański z Dobrzynia,
  • świeczek wielkanocnych z firmy Bartek Candels z Bystrzycy Oławskiej.

 

Opracowanie:

Ewa Klekot

Specjalista ds. WGDiA

OODR w Łosiowie

 

GALERIA ZDJĘĆ


Galeria