Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Biesiada wielkanocna w Rudnikach 2022

Zgodnie z tradycją, w okresie przedświątecznym Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach zorganizował gminną Biesiadę Wielkanocną. W tym roku odbyła się ona 7 kwietnia po dwuletniej przerwie i była połączona z konkursem kulinarnym na najlepszą piaskową babę wielkanocną.

W tegorocznym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 11 sołectw: Bobrowy, Cieciułowa, Chwił, Dalachowa, Janinowa, Jaworzna, Jelonek, Mirowszczyzny, Porąbek, Rudnik i Żytniowa czyli niemal wszystkich wsi naszej gminy. Obecni byli również przedstawiciele lokalnych władz: Wójt Gminy Rudniki - Grzegorz Domański, Sekretarz Gminy - Joanna Bryś, Skarbnik Gminy -  Beata Wolf-Morawiak, Karolina Majka reprezentująca jednocześnie GOKSiR w Rudnikach oraz KGW „Babeczki z rodzynkami” z Kowali a także Joanna Podgórska-Wiercińska z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Oleśnie.

Wielkanocne spotkanie sołectw gminy Rudniki było okazją do wymiany kulinarnych tradycji. Święta, szczególnie okresu Wielkiej Nocy, kojarzone są ze staropolskimi obyczajami, które są wspólnym dziedzictwem stanowiącym o tożsamości mieszkańców. Dlatego każda wieś przygotowała smaczne i zróżnicowane kolorystycznie potrawy ozdobione króliczkami, barankami, pisankami i bukietami, czyli tym wszystkim, czego na Stole Wielkanocnym nie sposób pominąć. Nie zabrało również akcentów nawiązujących do wydarzeń na Ukrainie, ponieważ w tym roku przy niejednym stole w gminie Rudniki, zasiądzie gość ze Wschodu.

W tym roku podczas biesiady odbył się konkurs na najlepszą babkę piaskową. Komisja konkursowa miała poważny problem z wyborem najsmaczniejszej babki, gdyż poziom słodkich wypieków był bardzo wysoki. Biorąc pod uwagę kryteria oceny tj.  walory smakowe oraz estetykę przygotowania, ostatecznie najlepsza okazała się babka przygotowana przez panie z sołectwa Rudniki, która otrzymała I nagrodę. Pozostałe sołectwa otrzymały równorzędne wyróżnienia.  Nagrodę indywidualną za najbardziej tradycją babkę, przyznaną przez Joannę Podgórską - Wiercińską otrzymała babka przygotowana przez Sołectwo Chwiły.

Na zakończenie biesiady Wójt Gminy złożył serdeczne podziękowania za udział oraz dla wszystkich mieszkańców wielkanocne życzenia.

 

Opracowanie: Joanna Podgórska-Wiercińska PZDR w Oleśnie

Zdjęcia: Gabriel Wyględacz, Michał Włoch


Galeria