Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Biesiada Wielkanocna w Rudnikach 2019

 

Wielkanoc to najradośniejsze święto w obrzędowym kalendarzu wsi polskiej. W naszej narodowej tradycji zachował się obyczaj zasiadania w tym dniu do uroczystego śniadania w gronie rodzinnym. Śniadanie wielkanocne jest okazją by delektować się kulinarnymi specjałami i cieszyć wzrok ich wystrojem.

Rzeczywistym przejawem kultywowania wielkanocnych tradycji kulinarnych jest organizowana niezmiennie od kilku lat Biesiada Wielkanocna, której inicjatorem i organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach.

W tym roku, 11 kwietnia, z możliwości wspólnego biesiadowania skorzystało 13 sołectw,  a mianowicie: Rudniki, Żytniów, Julianpol, Porąbki, Bobrowa, Bugaj, Dalachów, Faustianka, Mirowszczyzna, Janinów, Jaworzno, Jelonki oraz Młyny.

Jak co roku podczas Biesiady zorganizowano konkurs kulinarny związany z Wielkanocą. W tym roku konkurs dotyczył słodkiego wielkanocnego wypieku - tradycyjnego sernika. Komisja w składzie: Joanna Podgórska-Wiercińska z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w  Łosiowie,  Anna Sekienda – zastępca Wójta  Gminy Rudniki, Janina Pawlaczyk  i Zdzisława Sykulska – miała nie lada problem z  podziałem nagród. Podczas degustacji ocenianie były nie tylko walory smakowe lecz także sposób podania a przede wszystkim nawiązanie do tradycji.  Najsmaczniejszym okazał się i tym samym zdobył I miejsce sernik przygotowany  przez reprezentację sołectwa Żytniów. Dwa równorzędne drugie miejsca przypadły dla sołectw Jelonki  i Janinów. Natomiast trzecią nagrodę odebrało  sołectwo Porąbki. Pozostali uczestnicy otrzymali równorzędne wyróżnienia oraz upominki w postaci pięknych, ręcznie wykonanych pisanek wielkanocnych. Serdeczne podziękowania oraz życzenia świąteczne złożyli  wszystkim biorącym udział w biesiadzie paniom oraz sołtysom -  Wójt Gminy Grzegorz Domański i Dyrektor GOKSiR –Arkadiusz Spodymek.

Na zakończenie spotkania jedna z uczestniczek biesiady, pani Małgorzata Królikowska z Bugaja przeczytała wiersz swojego autorstwa pt. „Biesiada Wielkanocna 2019”

„Jak co roku o tej porze GOK robi co może.

Organizuje nam spotkanie byśmy zjedli wielkanocne śniadanie.

Wspaniałe będą dziś dania z wielkanocnego śniadania.

Na świątecznym stole dań jest bez liku lecz nie zapomnieliśmy o serniku.

Nasz sernik rozpływa się w ustach, gdyż jest to wielkanocna rozpusta.

Każdy znajdzie tu danie dla siebie, byśmy poczuli się jak w niebie.

Spotkanie upłynęło nam miło i szkoda, że tak szybko się skończyło.

WESOŁYCH  ŚWIĄT!

Joanna Podgórska-Wiercińska

PZDR w Oleśnie


Galeria