Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Biesiada Wielkanocna 2015

W dniu 25 marca 2015 r. wraz z wybiciem godziny 10:00 ruszyliśmy z Biesiadą Wielkanocną. Tym razem impreza odbyła się w Nysie. Organizatorami  przedsięwzięcia byli Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj , Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie natomiast honorowy patronat objęty został przez Starostę Powiatu Nyskiego.  Wspólne Biesiadowanie rozpoczęło się od krótkich przemówień organizatorów Prezesa KFHDiPJ  Andrzeja Sieradzkiego, Dyrektora OODR w Łosiowie Henryka Zamojskiego oraz Starostę Powiatu Nyskiego Czesława Biłobran.  Po serdecznym przywitaniu przybyłych gości  na scenę zaproszony został ks. Stanisław Kubień z Parafii Matki Boskiej Bolesnej w Nysie, który rozpoczął wspólną modlitwę, poświęcił pokarm i  tym o to symbolem oraz ciepłymi słowami wprowadził wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój. 

   Jak co roku podczas biesiady odbył się konkurs tym razem ph. „Stolik Wielkanocny” do którego przystąpiło 19 organizacji z całego województwa Opolskiego i w tym jedna organizacja z Czech.  Celem konkursu było wspieranie lokalnej tożsamości, popularyzowanie tradycyjnych potraw wielkanocnych z uwzględnieniem potraw z piersi z kurczaka, prezentacja umiejętności kulinarnych, a także integracja społeczności miejsko – wiejskiej wraz z naszymi sąsiadami z pogranicza polsko-czeskiego. Bardzo ważnym aspektem podczas takich konkursów jest wymiana doświadczeń kulinarnych pomiędzy uczestnikami, pobudzenie ich  kreatywności oraz popularyzacja tradycyjnych  i innowacyjnych ozdób wielkanocnych. Za ich pomocą staramy się kształtować i rozwijać zainteresowania tradycyjną kulturą ludową oraz plastyką  obrzędową, a co za tym idzie upowszechniać wiedzę na temat zwyczajów związanych z okresem Świąt Wielkiej Nocy. Przedmiotem konkursu było przygotowanie zaprezentowanie stolika wielkanocnego o wymiarach ok. 1mx1m, na którym musiały znaleźć się  obowiązkowe elementy:

  • Dekoracja wielkanocna np. palma, koszyczek, pisanki, kroszonki i inne.
  • Tradycyjna potrawa śniadaniowa wg. uznania na ciepło lub na zimno.
  • Wielkanocny wypiek tj. ciasto, babeczka,
  • Potrawa z piersi z kurczaka w wielkanocnej odsłonie.

Wszystkie dania konkursowe musiały składać się wyłącznie z produktów jadalnych. Uczestnicy konkursu byli zobowiązani przygotować  kilka zdań  na temat tradycji w przyrządzaniu potraw i przedstawić informacje na życzenie jury.

Henryk Zamojski Dyrektor OODR w Łosiowie wspólnie z  Andrzejem Sieradzkim Prezesem KFHDiPJ powołali komisję konkursową w składzie: Danuta Zając – Wiecedyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, Izabela Kicak – Kierownik Referatu Promocji w Starostwie Powiatowym w Nysie, Krystyna Sieradzka – Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj oraz Bogusław Krasowski - Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Jury miało naprawdę bardzo trudne zadanie, ponieważ stoliki konkursowe wręcz uginały się od przygotowanych potraw. Wszystkie organizacje chciały się jak najlepiej zaprezentować i przygotowały nie tylko po trzy wymagane potrawy konkursowe, ale również inne dania i wypieki, aby zaprezentować zgromadzonym gościom swoje umiejętności i zamiłowanie do gotowania. 

Po długich obradach, spośród wszystkich ocenianych stolików jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce: Związek Śląskich Kobiet Wiejskich w Strzeleczkach

II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Chrzelice

III miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Piątkowice

Wyróżnienie: Spolek Přátelé Vrbenska

Pozostali otrzymali dyplomy za udział: KGW Zwanowice, KGW w Kałkowie, KGW Kępnica, KGW Ścinawa, KGW w Gryżowie, KGW Brzeziny, KGW Roszkowice, KGW Woskowice Górne, „Nieformalni” Obórki, Sołectwo Czarnowąsy, Stowarzyszenie Przyjaciół Łubnian „CIS”, Sołectwo Mechnica, Stowarzyszenie Kobiet Żędowickich, KGW Zawiszyce, Stowarzyszenie Miłośników Sułkowa.

     Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali fantastyczne nagrody sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Tym razem były to podgrzewacze gastronomiczne, które na pewno przydadzą się naszym paniom i panom w kolejnych kulinarnych prezentacjach. Dodatkowe nagrody, upominki oraz wyroby cukiernicze wręczane za zaangażowanie i pomysłowość zostały ufundowane przez: Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Starostwo Powiatowe w Nysie oraz Zakład Przemysłu Cukierniczego „Mieszko” w Raciborzu.

    Podczas Biesiady gościliśmy Chór Pieśni Otmuchów, kultywujący polskie tradycje narodowe w zakresie pieśni ludowych, którego występ był uwieńczeniem tegorocznej imprezy. Chór zaprezentował utwory zespołów: Śląsk i Mazowsze, a także inne utwory biesiadne.

 

Wszystkim przybyłym gościom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznej Biesiady składamy serdeczne podziękowania i życzymy zdrowych, pogodnych, a przede wszystkim spokojnych świąt Wielkiej Nocy.

 

Opracowanie:

Ewa Klekot

Specjalista ds. WGDiA

OODR w Łosiowie


Galeria zdjęć


Galeria