Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Biesiada Bożonarodzeniowa

      Wigilia to szczególny czas, gdzie wszyscy poddają się magii świąt i radosnemu oczekiwaniu na narodzenie Jezusa. To czas kiedy wszystko staje się  łatwiejsze. Gdzie zostajemy obdarowani bezwarunkowym szczęściem. Ludzie wtedy stają się lepsi zapominają o złości i wszelkich troskach.  Dobroć wyłania się zewsząd, a najpiękniejszym jej przejawem jest pojednanie, które dokonuje się w momencie przełamania opłatka. Moment ten zawsze wznieca wiarę w ludzi i nadzieję na przyszłość.

         W dniu 10.12.2014 r. w hali sportowej na terenie jednostki Wojkowej w Brzegu odbyła się coroczna Biesiada Bożonarodzeniowa.  Impreza  zorganizowana została przez Krajową Federację Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, 1 Brzeski Pułk Saperów im. Tadeusza Kościuszki przy współpracy z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz  Opolskim Towarzystwem Społeczno Kulturalnym „Teraz Wieś”.  Renata Wojas – Kierownik Działu  Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki – OODR W Łosiowie   oraz  mjr Błażej Lenard – Szef Sekcji Wychowawczej  - 1 Pułk Saperów w Brzegu  już na samym wstępie przywitali wszystkich zgromadzonych gości i podziękowali  za tak liczne przybycie wszystkich osobistości, darczyńców, księży, przedstawicieli  województw, powiatów, gmin oraz innych instytucji , żołnierzy, a także Pań i Panów z Kół Gospodyń Wiejskich , Stowarzyszeń oraz Sołectw. Po wspólnej modlitwie, po odczytaniu fragmentów  Pisma Świętego, wspólnie zaśpiewaliśmy trzy zwrotki  kolędy pt.  „Wśród nocnej ciszy”.  Nastąpiła tradycyjna część dzielenia się opłatkiem, wszyscy składali sobie najserdeczniejsze życzenia zdrowych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2015. Stoły uginały  się pod ciężarem tradycyjnych potraw wigilijnych, wśród których królował oczywiście karp ufundowany przez Lokalną Grupę Rybacką Opolszczyzna – Rolnicza Spółdzielnia Rybacka Wydrowice.    Oprócz karpia goście mogli również delektować się uszkami z barszczem świątecznymi pierogami, śledziem z cebulką oraz rybą po grecku. Dwadzieścia dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń oraz Sołectw przygotowały specjalnie dla wszystkich gości  przepyszne  świąteczne wypieki, które zachwycały swoim wyglądem i cudownym smakiem, natomiast Zakład Przemysłu Cukierniczego Piast z Głogówka ufundował na potrzeby degustacji ciasteczka i wafelki różnego rodzaju.

     Podczas  spotkania podtrzymującego  tradycję i kulturę Świąt Bożonarodzeniowych przeprowadzone zostały dwa konkursy. Pierwszy z nich pn. „Świąteczny Kurczak” do którego przystąpiło, aż 25 organizacji społecznych z całego województwa opolskiego.  Celem konkursu było uchronienie od zapomnienia, a co za tym idzie promocja obrzędów bożonarodzeniowych regionu opolskiego, wspieranie lokalnej tożsamości,  popularyzowanie potraw i dań tradycyjnych z kurczaka, prezentacja umiejętności kulinarnych, integracja społeczności wiejskiej oraz wymiana doświadczeń kulinarnych pomiędzy uczestnikami. Przedmiotem konkursu było wykonanie potrawy z kurczaka na świąteczny stół. Komisja konkursowa powołana przez Andrzeja Sieradzkiego - Prezesa Krajowej Federacji Drobiu i Producentów Jaj w osobach: Bogusław Krasowski – Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Krystyna Sieradzka oraz Katarzyna Wawrzoszek i Bartosz Sobiesiak – Bank Spółdzielczy w Oławie, mieli nie lada wyzwanie spróbować i wyłonić zwycięzców spośród 25 naprawdę fantastycznie przyrządzonych potraw z kurczaka. Pomysłowość wszystkich przygotowanych dań przeszła wszelkie oczekiwania. Jury oceniło potrawy przede wszystkim pod względem  pod względem smaku, ale ważnym aspektem była również estetyka podania i trudność w wykonaniu. Dłuższą chwilę zmagali się z tym zadaniem, ale po upływie 30 min już jednogłośnie ogłosili zwycięzców:

I miejsce – Związek Śląskich Kobiet Wiejskich w Strzeleczkach

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Kępnica

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Ścinawa Mała

Pozostali uczestnicy: Koło Gospodyń Wiejskich Lewice, Stowarzyszenie Miłośników Sułkowa, Koło Gospodyń Wiejskich Zawiszyce, Koło Gospodyń Wiejskich Nowa Cerekwia, Związek Śląskich Kobiet Wiejskich Ucieszków, Gospodarstwo Agroturystyczne Krystyna Henzel, Koło Gospodyń Wiejskich Miechowa, Koło Gospodyń Wiejskich Proślice, Koło Gospodyń Wiejskich Roszkowice, Związek Śląskich Kobiet Wiejskich w Walcach, Związek Śląskich Kobiet Wiejskich w Kórnicy, Koło Gospodyń Wiejskich Nowe Smarchowice, Sołectwo Idzikowiece, Koło Gospodyń Wiejskich Kamienica, Koło Gospodyń Wiejskich Makowice, Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Karłowicach, Kobiety z Węgier, Koło Gospodyń Wiejskich Radostynia, Związek Śląskich Kobiet Wiejskich w Dolnej, Stowarzyszenie Wsi Siedlec, Sołectwo Bobrowa, Koło Gospodyń Wiejskich Brzeziny.

      Organizator dla wszystkich uczestników tego konkursu zapewnił  dyplomy oraz nagrody rzeczowe za zajęcie I, II i III miejsca, a także nagrody pocieszenia dla reszty organizacji za zaangażowanie  oraz udział w konkursie. Wszystkie nagrody były sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Dodatkowe nagrody zostały sfinansowane przez Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych, Bank Spółdzielczy w Oławie oraz Nadleśnictwo w Brzegu.

      Drugi konkurs ph. „Ozdoba choinkowa z elementem wojskowym” został zorganizowany na potrzeby projektu: Grudniowe kolędowanie „Gwiazdka z Saperami”, zadanie to było współfinansowane ze środków Zarządu Powiatu Brzeskiego. Do konkursu przystąpiły cztery organizacje społeczne z powiatu brzeskiego.  Celem konkursu było propagowanie tradycji Bożonarodzeniowych, pobudzenie inwencji twórczej i pomysłowości.  Komisja konkursowa powołana przez Henryka Zamojskiego – Dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie w składzie: Brygida Jakubowicz – Starostwo Powiatu Brzeskiego, Andrzej Sowa – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu oraz płk Grzegorz Oskroba – 1. Brzeski Pułk Saperów oceniali przygotowane prace pod względem : pomysłowości  i oryginalności – element wojskowy, estetyki  wykonania elementów świątecznych, doboru materiałów, zachowania tradycji i wykorzystanie tradycyjnych materiałów. Jury postanowiło przyznać następujące miejsca:

I miejsce – Sołectwo Różyna,

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Łosiów,

III miejsce – Sołectwo Obórki oraz Stowarzyszenie Rozwoju, Odnowy i Promocji Wsi Żłobizna „Wilijki”.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe sfinansowane ze środków Zarządu Powiatu Brzeskiego.

    Uwieńczeniem tegorocznego spotkania  w podsumowaniu świątecznego nastroju był przepiękny koncert zjawiskowej Ani Wyszkoni.  Fenomenalny występ, bardzo zmysłowy i sentymentalny. Przez półtorej godziny Ania zaprezentowała utwory ze swoich kilku płyt, nie zabrakło również świątecznego akcentu w postaci od lat słyszanej piosenki „Last Christmas” oraz góralskiej pastorałki „oj Maluśki Maluśki”. Całość dopracowana była co do ostatniego szczegółu, gra świateł i sceniczne zachowanie artystki wprowadziło publiczność w niezwykły nastrój. Lecz w końcu po wykonaniu paru bisów, koncert musiał się zakończyć.  Rozpoczęły się podziękowania na scenie, skierowane do wszystkich zaangażowanych w przygotowanie tego niezwykłego koncertu. Ania otrzymała bukiet kwiatów oraz kosz z opolskimi przysmakami. Na pamiątkę można było zakupić fotografię, najnowszą płytę wokalistki z dedykacją, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z artystką.

    Wszystkim darczyńcom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie tej niezwykłej imprezy składamy serdeczne podziękowania i życzymy zdrowych, pogodnych, a przede wszystkim spokojnych świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2015. 

 

Ewa Klekot

Specjalista ds. WGDiA 

OODR Łosiów

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 


Galeria