Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Akcja Letniego Wypoczynku " PIKNIK NA FLORYDZIE"

        W dniach 15,16,17.07.2014 r. odbył się wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży z terenów wiejsko- miejskich ph.” Piknik na Florydzie”, którego głównymi organizatorami byli Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie  oraz Opolskie Towarzystwo Społeczno Kulturalne Teraz Wieś. Celem przedsięwzięcia rokrocznie jest edukacja kulturalna dla dzieci i młodzieży ze środowisk wiejsko - miejskich o zasięgu wojewódzkim, która w tym roku  zorganizowana została  już po raz czternasty.

    Wszystko ruszyło we wtorek od  godz. 7:00, gdzie na teren 1 Brzeskiego Pułku Saperów w Brzegu zaczęły przyjeżdżać autobusy zorganizowanych grup dzieci wraz z opiekunami z całej Opolszczyzny. Przez trzy kolejne dni zajęcia odbywały się  terenie jednostki wojskowej, gdzie przeprowadzone zostały pokazy sprzętu wojskowego, zawody sprawnościowe, szkolenia edukacyjne tj. pokazy udzielania pierwszej pomocy przy zagrożeniu życia oraz jak postępować przy niewybuchach, odbyły się również pokazy: tresury psów, sprzętu policyjnego  i strażackiego, strzelanie z łuków i  wiatrówek. Dzieci miały okazję korzystać z zajęć zorganizowanych na krytej pływalni w Brzegu oraz na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich, na którym powstała mini wioska indiańska oraz miasteczko country.  Radość dzieci była nieoceniona, w momencie uczestniczenia we wszystkich konkurencjach typu: rzut kręgiem na rogi byka, wyścigi żółwia, lakrossa, gra w bizonie jądra, rzut woreczkami do byka, rzut bolassem, rzut podkową, rzut lassem na dzikiego Mustanga, przeprawa przez rzekę, skakanka, limbo, a oprócz tego indiańskie oraz kowbojskie tańce i przyśpiewki. Piknik był przygotowany doskonale pod względem logistyczno – organizacyjnym, każda grupa dzieci w ilości od 30 do  50 osób przebywała około godziny w jednym punkcie, poruszając się wedle ściśle określonej trasy wraz z opiekunami oraz wyznaczonym przewodnikiem -  żołnierzem, który miał za zadanie trzymać dyscyplinę oraz dopilnować bezpieczeństwa w momencie poruszania się na terenie jednostki wojskowej.

    W ostatnim dniu letniego wypoczynku 17.07.2014 r.  cała ferajna licząca ok. 1000 osób zjechała do Łosiowa na teren Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Na scenie i w parku po raz kolejny rozbiła się wioska indiańska wraz z zespołem  Country. Tylko przez chwilkę trwała część oficjalna, podczas której Henryk Zamojski – Dyrektor Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie wręczył statuetki pamiątkowe w ramach podziękowania za włączenie się do współorganizacji tak pięknego przedsięwzięcia.  Wśród przybyłych gości nie zabrakło takich osobistości jak: Barbara Kamińska – Członek Zarządu Województwa Opolskiego,  Antoni Konopka – Członek Zarządu Województwa Opolskiego, Maciej Stefański – Starosta Powiatu Brzeskiego, Wojeciech Huczyński – Burmistrz Miasta Brzeg, zastępca Dowódcy 1 Brzeskiego Pułku Saperów w Brzegu oraz przedstawicieli wszystkich brzeskich służb mundurowych.   Podziękowania otrzymali również: Paweł Kozerski- Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich, Adam Różycki – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityku Społecznej w Opolu, Janina Koronkiewicz- Kierownik Klubu Wojskowego w Brzegu, Andrzej Sieradzki- Prezes Krajowej Federacji Drobiu i Producentów Jaj, Jan Burniak -  Prezes Banku Żywności.  Nie chcąc przedłużać  wszyscy goście, którzy przyczynili się do organizacji tego niesamowitego przedsięwzięcia w ramach podziękowań zostali również zaproszeni na symboliczny poczęstunek. Natomiast przez resztę popołudnia  , aż do ostatniego bawiącego się dziecka trwała zabawa słowno muzyczna z licznymi konkursami i zajęciami edukacyjno-plastycznymi. Opiekunki malowały dzieciom twarze, pomagały w tworzeniu różnorodnych prac techniczno-plastycznych, a także edukowały w kwestii zdrowego żywienia promując mięso drobiowe. Podczas pikniku przez cały czas, stoiska degustacyjne sfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej oraz z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego wydawały wszystkim zgromadzonym przepyszne bułeczki z kurczakiem oraz wodę mineralną, a nasz ulubiony  żółty kurczak, z którym coraz częściej się spotykamy zapraszał dzieci do zabawy, nagradzał gadżetami reklamowymi, słodyczami i chrupkami.

 

Projekt współfinansowany był ze środków:

Ministerstwa Obrony Narodowej, Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego, Zarządu Województwa Opolskiego w ramach  Projektu Opolskie atrakcyjne turystycznie dla rodzin współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu województwa opolskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 „Inwestujemy w Twoją przyszłość”.

 

    Organizatorzy składają również serdeczne podziękowania darczyńcom, którzy nie zapomnieli o naszych dzieciach i bardzo obficie obdarowali je przepysznymi słodyczami oraz gadżetami reklamowymi : Kaufland Polska, ZPC Mieszko, ZPC Piast, BS Oława, a także wszystkim instytucjom i ludziom zaangażowanym w organizację tego pięknego przedsięwzięcia.

 

Opracowanie:

Ewa Klekot

Specjalista ds. WGDiA

OODR Łosiów

 

Galeria zdjęć


Galeria