Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

28. Międzynarodowy Konkurs Plastyki Obrzędowej

19 września w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach odbył się po raz 28 Międzynarodowy Konkurs Plastyki Obrzędowej. Przedmiotem konkursu jest wykonanie prac plastycznych związanych z  obrzędowością i kultywowanymi  zwyczajami ludowymi w cyklu rocznym. Głównymi celami tego wyjątkowego w skali nie tylko województwa ale również  kraju przedsięwzięcia są : promowanie twórczości  artystów ludowych, upowszechnianie tradycji oraz rozbudzanie zainteresowania sztuką ludową wśród dzieci i młodzieży. 

            W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 143 uczestników z 169 pracami reprezentujących 6 województw: opolskie, śląskie,  łódzkie, wielkopolskie oraz lubelskie. Z regulaminem dokonano oceny prac w czternastu regulaminowych kategoriach z podziałem na dorosłych twórców i dzieci:

- Zdobienie jaj wielkanocnych: Metoda rytownicza, Metoda batikowa, Inne techniki zdobienia

-Palmy Wielkanocne

-Koszyczki Wielkanocne

-Wieńce Dożynkowe: Tradycyjne korony żniwne, Inne formy artystyczne

-Szopki Bożonarodzeniowe

-Tradycyjne ozdoby choinkowe

-Maski, Przebrania kolędnicze, Gwiazdy kolędnicze

-Kukły” MARZANNY”

-Pieczywo obrzędowe i tradycyjne wypieki świąteczne

-Tradycyjne  ozdoby  bibułowe i papierowe: Kwiaty z bibuły i papieru, girlandy, wieńce, Pająki, wycinanki i inne ozdoby nawiązujące  do lokalnych tradycji zdobnictwa

          Miłą niespodzianką dla uczestników a najbardziej dla pani Janiny Pawlaczyk, emerytowanej dyrektorki Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach, było wręczenie jej Odznaki Honorowej „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznaną przez wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego.

Opracowanie: Joanna Podgórska-Wiercińska  PZDR Olesno


Galeria